Сигнализирай!

„Амнести Интернешънъл”: Сърбия използва шпионски софтуер, за да следи журналисти (видео)

Gospodari.com
Gospodari.com
Преди 2 часа
123
0

Полицията и разузнавателните служби на Сърбия използват шпионски софтуер и друго ново приложение, за да следят незаконно журналисти, активисти за човешките права и природозащитници.

В доклад на международната организация „Амнести Интернешънъл” се казва, че мобилните телефони на жертвите са били заразени със софтуер, който позволява дистанционно управлява камерата и микрофона на устройствата. Програмата също дава възможност за извличане на информация без необходимост от парола.

"През последната година работихме с активисти от цяла Сърбия, които бяха сериозно загрижени, че са под наблюдение заради работата си или журналистическите си разследвания. Екипът ни в отдела по сигурност на „Амнести Интернешънъл” са експерти в провеждането на подобни криминални разследвания за откриване на доказателства за шпионски софтуер на устройства. Бързо след като започнахме проверките на телефоните на активистите, започнахме да разбираме, че техните страхове всъщност са основателни. Открихме, че телефонът на Славиша Миланов, журналист, чиито телефон е взет временно, след като е бил спрян от полицията докато го разпитват", разказва ръководителят на отдела по сигурност на "Амнести Интернешънъл" Данака О Кербал.

Нарастват "делата-шамари" срещу журналисти на Балканите

Според него са намерени доказателства, че полицията е използвала инструмент за борба с престъпността, наречен „Селбрайт”, за да проникне в устройството на Славиша и чрез него да инсталира новия шпионски софтуер, който наричаме "Новиспай".

"Той е дал на сръбските власти достъп до голямо количество информация, до скрийншотовете му, имейла, SMS-ите, както и да пускат микрофона и да проследяват локацията му", казва още Кербал.

"В края на февруари аз и редакторът бяхме спрени от пътната полиция на входа на град Пирот. След обикновен контрол, бях отведен в местно управление под предтекст, че ще бъда тестван за употреба на наркотици. Резултатите бяха отрицателни, но бях задържан в продължение на 90 минути. Двама цивилни служители казаха, че събират информация по съдебно производство. Нямах достъп до телефона си. След като ме пуснаха, се осъмних, че са ми изключили мобилните данни на телефона. От полицията нямаха никакви мои пароли и пин кодове, с които да могат да отключат телефона ми", разказа журналистът Славиша Миланов.

Той се свързва с лабораторията по сигурността на "Амнести Интернешънъл" и с журналистическите сдружения в страната, защото се осъмнява, че телефонът му е "хакнат".

"Чрез въпросния проследяващ софтуер може да се разгледа изцяло "дигиталния живот" на човек. Предполагам, че са искали да окажат натиск над нас чрез телефоните ни", посочва още Миланов.

Излишно е да коментираме, че подобни действия на властите унищожават свободата на словото и основата на демократичния процес в страната.

За съжаление обаче подобен тип шпионски софтуер е сбъдната мечта за правителствата, които търсят всячески начини да оказват натиск и контрол над медиите. Ще става все по-трудно да се предпазваме от такива технологии, а засегнати ще бъдат все повече хора, които “пречат на режима” - от видни обществени фигури до бизнесмени и дори политици.

Такъв например е софтуерът Pegasus, разработен от израелската компания за кибероръжия NSO Group, който е проектиран да бъде  инсталиран на мобилни телефони от разстояние и да предава информация без знанието на собственика. 

Той беше използван през 2018 г от саудитския принц Мохамед бин Салман, за да хакне телефона на милиардерът Джеф Безос.

Видео: NOVA

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.