Нарастват “делата шамари” срещу журналисти на Балканите. След като сръбският журналист Радмило Маркович успя да вкара в затвора кмета на Белград Александър Шапич със свое разследване, политикът заведе дело, с което настоява за обезщетение от 100 000 евро от сайта на Балканската мрежа за разследващи репортажи (BIRN). Това е огромна сума за такъв случай на Балканите, заради която медията се опасява, че може да фалира.
Такива съдебни дела се наричат още SLAPP или “дела-шамари” и целят да запушат устата на медии, активисти или неправителствени организации, които по някакъв начин пречат или уличават по-богати политици и управляващи. Активистите казват, че делата-шамари са предназначени да плашат журналистите с дълга и скъпа правна защита.
Шапич твърди, че съди медията за две статии, които уличават предполагаема корупция, свързана с негови имоти. Според него, статиите са навредили на репутацията му и са му причинили “душевни терзания”. Кметът настоява, че само се защитава, а BIRN и групите за защита на правата твърдят, че това са дела-шамари.
И други медии в Сърбия са изправени пред съмнителни съдебни дела, а журналисти от Черна гора, Северна Македония, Косово, Босна и Херцеговина смятат, че те също са набелязани. Лабораторията за разследващи репортажи в съседна Северна Македония вече премина през това, пред което BIRN и Маркович са изправени сега. Организацията беше съдена за клевета от бившия вицепремиер на страната Кочо Анджушев, бизнесмен, който беше включен в черния списък за корупция от САЩ миналата година. Той заведе дело за символичната сума от едно евро, но правната битка изтощи организацията. Главният редактор Сашка Цветковска каза, че истинската цел е била те да бъдат сплашени и пречупени, пише Euractiv.
Балканската инициатива за свободни медии реагира остро и определи ситуацията като пореден опит на управляващите да запушат устата на пресата и да окажат натиск върху свободата на словото.
„Разгръщането на съдебни дела за злоупотреба (SLAPP) е нарастваща тенденция на Балканите“, казва пред AFP Павол Салай, ръководител на европейското бюро на медийния наблюдател „Репортери без граници“. Той призова за по-сериозно наблюдение на делата-шамари, тяхното предсрочно отхвърляне в съда, санкции срещу подобни практики, както и обезщетения и помощ за жертвите.
Коментарът на „Господарите“
В България също подобни дела за съжаление са практика, но и се превръщат в мотивация на някои журналистии граждански активисти да се борят с несправедлвостите и да уличават злоупотребите. Примерите за подобни дела само през последните години у нас показват, че много големи компании и публични личности изобщо не си поплюват в опитите да заглушат критичните гласове.
Припомняме ви, че през февруари стана ясно, че АЕЦ “Козлодуй” дължи обезщетение в размер на 25 000 лева на своя служителка, разкрила злоупотреби в дружеството. Това обаче не отказа бившият вътрешен министър и приближен на Пеевски Калин Стоянов да заведе дело за стотици хиляди левове срещу журналисти от BIRD.bg. Такава тактика приложи и Югозападният университет срещу свой преподавател, също разкрил корупционни схеми.
Подобни дела са водени преди години и срещу нас от “Господарите” - строителят Добрев, например, беше завел искове от по половин милион лева срещу водещите Димитър Рачков и Васил Василев-Зуека, както и срещу репортера ни Ева Веселинова след нейните разкрития за неговата незаконна дейност.
Вижте дали строителят Добрев отговори на въпросите за изгубени от него дела (РЕПОРТАЖ)
Подобни ходове от страна на личности и фирми обаче показват само, че страхът от отражението на журналистическите разкрития върху дейността им е наистина сериозен. “Знак, че сме на прав път”, както определихме ние от “Господарите” провокациите на други, разследвани от нас за злоупотреби - финансовата пирамида с много имена “Глобал Маркетс”, които също се опитаха да ни уязвят, макар и не чрез SLAPP дело.
Делата-шамари у нас са тема на фокус за Антикорупционния фонд, който през 2023 година излезе с критичен доклад и опит за статистика на тези случаи, показваща, че те са прекалено много и оказват явно негативно влияние на цялата медийна среда. Именно SLAPP делата са причина за незавидната позиция на България в класацията за свобода на медиите на “Репортери без граници” вече толкова години.
Недопустимо е в демократични общества да бъдат толерирани подобни опити за цензура. Надяваме се с общи усилия и у нас, и в цяла Европа подобни практики да бъдат преустановени.