Русия следи отблизо претенциите на Тръмп за Гренландия, след като новоизбраният президент на САЩ не изключи военни действия за отнемане на Гренландия от Дания. Това заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от BBC.
Песков каза, че Арктика е в "сферата на националните и стратегическите интереси на Русия и тя е заинтересована от мира и стабилността там".
Забележките на Тръмп за Гренландия - до голяма степен автономна датска територия, предизвикаха предупреждение от европейските лидери. Върховният представител на ЕС по външните работи Кая Калас подчерта, че „трябва да зачитаме териториалната цялост и суверенитета на Гренландия“, а германският министър Олаф Шолц даде да се разбере, че „границите не трябва да се преместват със сила“.
Тръмп каза по-рано тази седмица, че САЩ се нуждаят както от Гренландия, така и от Панамския канал "за икономическа сигурност" и отказа да изключи използването на икономическа или военна сила за превземането им. Той също така нарече границата с Канада "изкуствено начертана линия". Дания и Канада са близки съюзници на САЩ в НАТО.
Дмитрий Песков каза, че твърденията на Тръмп са въпрос на САЩ, Дания и други нации, но Русия наблюдава "доста драматичната" ситуация около неговите забележки. „Ние присъстваме в Арктическата зона и ще продължим да присъстваме там“, каза той.
Държавният секретар на САЩ в оставка Антъни Блинкен се опита да смекчи безпокойството относно забележките на новоизбрания президент по време на посещение в Париж: „Идеята... очевидно не е добра, но може би по-важното е, че очевидно е такава, която няма да се случи. "
Външният министър на Обединеното кралство Дейвид Лами също омаловажи коментарите на Тръмп, но призна, че „интензивността на неговата реторика и непредсказуемостта понякога на казаното от него може да бъде дестабилизиращо“.
Около 56 000 души живеят в Гренландия. Островът е дом на американски и датски военни бази. Освен това има значителни неизползвани минерални и петролни богатства.
Премиерът на Гренландия Муте Егеде настоява за независимост, въпреки че икономиката на територията разчита до голяма степен на датски субсидии.
И той, и датският лидер подчертаха, че „не се продава“ и че бъдещето е в ръцете на самите гренландци.
Датският премиер Мете Фредериксен каза, че Копенхаген има ясен интерес да гарантира, че САЩ играят ключова роля в момент на нарастващо напрежение в Северния Атлантик, особено с участието на Русия.
Европейската комисия заяви, че заплахата на Тръмп за Гренландия е "изключително теоретична" и "хипотетична", като се има предвид, че той все още не е на поста. Потвърди обаче, че Гренландия, като отвъдморска територия, попада под клауза за взаимопомощ, която изисква всички държави от ЕС да се притекат на помощ в случай на нападение.
Кремъл се присмя на европейския отговор, като предположи, че реагира "много плахо... почти шепнешком".
По-рано тази седмица Тръмп каза, че ще наложи мита на Дания, ако тя отхвърли предложението му да купи Гренландия.