Сигнализирай!

Декан в България е уличен в плагиатство

Gospodari.com
Gospodari.com
16.02.2025 г.
4383
0

Декан в България е уличен в плагиатство. Разкритията са на международната наблюдателна организация Retraction Watch в сътрудничество с експерти по политиката за плагиатство от Обединеното кралство и Европейската мрежа за Академична почтеност. Уличеният в кражба е проф. Милен Замфиров, декан на Факултета по образователни науки на Софийския университет. През 2024 г. Замфиров беше обявен за изключителен учен в социалните и хуманитарните науки. Като част от отличията на престижните награди за наука „Питагор“ от българското Министерство на образованието и науката, Замфиров получи възпоменателен плакет, диплом и парична награда от 8000 лв. Сега той е обвинен в плагиатство за статия, която е написал в съавторство с Маргарита Бакрачева, която пък получи сертификат за отлични постижения от Съюза на учените в България по-рано тази година. 

Изследването им, озаглавено „В търсене на интегративността на науките: принципът на допълването в историята на Паули и Юнг“, е публикувано на български език през 2021 г. 

Но документът изглежда има значително припокриване с други източници, според Ирен Глендининг, изследовател и консултант, базиран в Лестър, Обединеното кралство.

Не мисля, че има съмнение, че това е плагиатство“, казва Глендининг. И допълва: „В този случай, заедно с нелепите грешки в разказа, предполагам, че са знаели, че е грешно, но са смятали, че си струва риска, тъй като документът им е на български и са смятали, че е малко вероятно някой да го забележи или да го е грижа“.

Два предишни документа на английски език, с които текстът от 2021 г. се припокрива, са проучване Frontiers in Psychology от 2015 г. и документ, публикуван от Journal of Consciousness Studies през 2012 г.

Замфиров не е отговорил на запитването за коментар на Retraction Watch, а Бакрачева е написала в имейл, че нейното изследване е теоретичен преглед на „много малко проучвания, подчертаващи сътрудничеството на Юнг-Паули и общия подход в различни науки, в този случай физика и психология“.

Що се отнася до припокриването на текста и приликите между фигурите, Бакрачева казва, че предишната литература е „правилно цитирана“ в края на всеки параграф. „Тъй като изрично е посочено, че целта на статията е да даде кратък пример за възможна историческа илюстрация на сътрудничеството и интеграцията на различни научни области, няма разграничение между цитираните източници и „личните мисли“.

Въпреки това, Джеръм Бусемайер, психолог и изследовател в университета на Индиана в Блумингтън, който е съавтор на статията в проучването Frontiers in Psychology, не смята така. „Мисля, че работата трябва да бъде оттеглена или отхвърлена“, казва той. И допълва: „Има правилни начини за препращане и използване на работата на другите чрез правилно потвърждаване и получаване на разрешения“.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.