Сигнализирай!

Несменяемият лидер на учителския синдикат подкрепя идеята за изучаване на религия в училище

Gospodari.com
Gospodari.com
19.03.2025 г.
701
0

Българският патриарх Даниил и председателят на Синдиката на българските учители към КНСБ Янка Такева се срещнаха, за да обсъдят въвеждането на час по религия в училищата.

Ето колко родители са против задължителното изучаване на религия в училищата

По информация на OFFNews на 12 март двамата са провели среща  в сградата на Софийската света митрополия, на която е присъствала и доц. д-р Мария Кьосева, юридически съветник на Светия Синод.

Министърът на образованието коментира как би се изучавала религия в училище

Патриарх Даниил е представил на Такева предложението за въвеждане на предмет „Религия – Православие“ в редовната програма. Той е подчертал ползата от него за образованието и „възпитанието в християнските ценности за формирането на младите хора като отговорни и достойни граждани“.

Такева е споделила свои впечатления по темата и „добрия опит от базови училища, в които провеждат своя обучителен практикум студенти от богословските факултети".

"Тя изрази убеждението си от ползата придобитият опит да се приложи в национален мащаб и заяви своята подкрепа за въвеждането на предмета в общообразователната програма", съобщават от митрополията.

За въвеждане на подобен предмет в училище се говори все по-усилено. Никой обаче изглежда не взима под внимание мнението на родители по темата, което е по-скоро отрицателно настроено към идеята. Въвеждането на един предмет, към който не е сигурно как самите ученици ще подходят, не гарантира, че те ще се научат да бъдат „достойни граждани“. Ако това можеше да се случи толкова лесно, би било чудесно, но подобно разделение между децата, базирано на религиозна принадлежност, звучи притеснително.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.