Пак сме първенци по ръст на цените на жилищата в цяла Европа
Пак сме първенци по ръст на цените на жилищата в цяла Европа през четвъртото тримесечие на 2024 г. на годишна база с над 18%.
За последните 15 години цените на жилищата у нас са се увеличили над два пъти със 115 на сто. За този период страната ни е на шеста позиция в ЕС, като безспорният лидер е Унгария - с 234%, пише Mediapool.
Възходящ тренд на годишна база
През четвъртото тримесечие на 2024 г. цените на жилищата, измерени чрез индекса на цените на жилищата, са се увеличили с 4.2% в еврозоната и с 4.9% в ЕС в сравнение със същото тримесечие на предходната година, показват данните на Евростат.
В сравнение с третото тримесечие на 2024 г. цените на жилищата се покачват с 0.6% в еврозоната и с 0.8% в ЕС през четвъртото тримесечие на миналата година.
Сред държавите членки, за които има налични данни, при две има понижение на цените на жилищата, а в 24 годишно увеличение през четвъртото тримесечие на 2024 г.
Във Франция и Финландия цените на жилищата бележат спад от по 1.9 на сто.
Най-голям ръст е отчетен в България (+18.3%), Унгария (+13%) и Португалия (+11.6%).
В сравнение с предходното тримесечие цените намаляват в 6 държави членки, в две - Малта и Финландия остават стабилни, а в 18 се повишават.
Най-големи спадове са регистрирани във Франция и Кипър ( по -1%) и Естония (-0.7%).
Най-големи ръстове на цените на жилищата са регистрирани в Словакия (+3.6%), Словения (+3.1%) и Португалия (+3%).
Ръст на цени и наеми за 15 години
Между 2010 г. и четвъртото тримесечие на 2024 г. цените на жилищата в ЕС са се увеличили с 55.4%, а наемите с 26.7%, показват данните на Евростат.
Докато наемите се увеличават плавно през целия 15-годишен период, цените на жилищата следват променлив ход, показвайки голям ръст между първото тримесечие на 2015 г. и третото тримесечие на 2022 г., последвано от лек спад и стабилизиране, преди да се повишат отново през 2024 г.
Ръстът на цените на жилищата изпреварва този на пазара на наеми в 21 от страните от ЕС, за които има данни.
За периода от 2010 г. до края на 2024 г. цените на жилищата растат повече от три пъти в Унгария (+234%) и Естония (+228%) и са се увеличават над два пъти в Литва (+187%), Латвия (+153%), Чехия (+142%), Португалия (+120%), България (+115%), Австрия (+112%) и Люксембург (+105%).
В Кипър цените на жилищата са останали на същото ниво като през 2010 г.
Италия е единствената страна, в която цените на жилищата са намалели през този период (-4%).
В същото време наемите са се повишили в 26 страни от ЕС през последните 15 години. Най-голям ръст бележат в Естония (+212%), Литва (+175%) и Унгария (+114%).
Гърция е единствената страна, в която цените на наемите са се понижили през последните 15 години с 13 на сто.
Имоти на стойност над 380 млн. евро са продадени у нас през 2024 г.
Криза на пазара на имоти в Австрия
В същото време във Виена се очертава криза на пазара на имоти, предупреди Търговската камара на Австрия, предаде АПА.
Цените на квадратен метър във Виена продължават да растат въпреки политическите обещания за достъпни жилища.
"Със средни покупни цени от 5500 до 8000 евро на квадратен метър и наеми между 16 и 20 евро на квадратен метър Виена несъмнено е един от най-скъпите градове в Европа - но в сравнение с мегаполиси като Париж, Лондон или Цюрих, все още е значително по-ниска", заяви Кристиан Зомер, управител на виенския офис на агенцията за имоти "Енгел и Фьолкерс". За сравнение в Париж плащат до 17 000 евро/кв.м, а наемите са между 23 и 30 евро/кв.м.
Експертната група към Търговската камара на Австрия представлява агенции за недвижими имоти, компании за управление на имоти и строителни предприемачи с общо 11 000 служители.
Промяната на пазара на недвижими имоти и правовите мерки поставиха отрасъла под натиск.
Групата, представляваща интересите на бизнеса, призовава за либерализация на пазара на недвижими имоти в Австрия. Жилищният сектор за общински имоти и такива с нестопанска цел трябва да бъде отворен за търговски дружества в областта на управлението и посредничеството.
"Без бързи промени не само нашите компании, но и виенският пазар на недвижими имоти ще изпадне в сериозна, безпрецедентна криза", предупреди председателят Михаел Писецки, предаде БТА.
"С оглед на драстичния спад в броя на новопостроените и ремонтираните сгради, регулаторната несигурност, която възпрепятства преминаването към неизкопаеми горива за целите на отоплението и охлаждането, и постоянно нарастващите цени на земята и разходите за строителство и енергия, неотложно са необходими решения сега", заяви той.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!