300 пловдивчани блокирани в нов комплекс без улица и достъп – гневът расте, хората готвят протест (видео)

Всичко от Gospodari.com
Gospodari.com
13.06.2025 8:04
743
0

Над 300 души, живеещи в новопостроен жилищен комплекс в пловдивския район „Западен“, са буквално откъснати от града – без изградена улица, без име на адреса и без достъп за спешна помощ или пожарна. Ситуацията създава сериозен риск за здравето и безопасността на живущите, които нямат друг изход, освен да останат „затворници в домовете си“ при всеки по-сериозен дъжд, споделят те пред bTV.

Най-близката автобусна спирка е на 500 метра, а до комплекса се стига по неравен, кален и прашен черен път. „През лятото е прах, през зимата – кал“, обобщават потърпевшите, които от месеци подават сигнали до институциите, но без резултат.

Случаят се усложнява и от факта, че улицата няма име, което прави логистиката почти невъзможна, включително и за куриерски и спешни екипи. Липсата на инфраструктура застрашава не само ежедневието, но и живота на обитателите, особено при евентуални инциденти или здравословни кризи.

Кметът на район „Западен“ Тони Стойчева заяви, че подкрепя протестите на гражданите и припомни, че още миналата година е внесено предложение за наименуване на улицата, което обаче е било отхвърлено от Общинския съвет с аргумента, че пътната артерия „нямала асфалт и не може да бъде разглеждана като улица“.

„Призовавам кмета и общината да отпуснат поне 50 000 лева, за да стартираме проектиране. Проблемът е сериозен, няма да спра да настоявам“, каза Стойчева.

Жителите на комплекса обмислят стачни действия, ако общината не реагира своевременно. „Стигнахме до тук, защото никой не ни чува. Платили сме за жилища в града, но живеем все едно сме в гето“, казват хората.

Коментарът на "Господарите"

Проблемът с липсата на улици и достъпна инфраструктура в нови жилищни зони не е изолиран случай, а симптом на по-голямата болест – хаотичното градско планиране и липсата на синхрон между строителство и публична инфраструктура. Докато институциите си прехвърлят топката, децата не могат да стигнат безопасно до училище, а линейките не могат да стигнат до болен. Животът на 300 пловдивчани не може да чака повече. Време е за действия, а не оправдания.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.