Крясъци пронизват студения нощен въздух. Сами, скрит зад храстите, опитва да документира каквото може.
"Хърватската полиция ги измъчва. Те чупят костите на хората", шепне той в мобилния си телефон, когато се чуват ударите. След това мълчание. Хамди, Мохамед и Абдул излизат от гората с кървави лица, обезобразени от бой и счупени ребра.
Търсещи убежище от Алжир, Сирия и Пакистан миранти са хванати от хърватската полиция, опитвайки се да преминат границата между Босна и Хърватия в ЕС. След това са брутално бити, преди да бъде върнати обратно. Това разказва 17-годишният Сами, споделил с Гардиън кадри, които представят убедителни доказателства за физическите злоупотреби, извършени от хърватската полиция, от която се оплакват мигрантите в босненските градове Бихач и Велика Кладуза.

Агенцията на ЕС за гранична защита Фронтекс съобщи, че тази година вероятно ще бъде регистриран най-нисък брой нерегламентирани мигранти, пристигащи в Европа от пет години насам. Въпреки този постоянен спад в числеността, много държави остават вплетени в политически спорове, които подхранват антимигрантските настроения в цяла Европа. Фронтекс отбелязва също така, че докато едни показатели намаляват, броят на хората, които достигат до Европа през западното Средиземноморие, най-вече през Испания от Мароко, продължава да нараства. Близо 9 400 души са преминали от там през октомври, почти двойно спрямо същия месец на миналата година.
Но жестокостта на случващото се на границите на Европа не е документирана. Всяка нощ мигрантите се опитват да преминат в Хърватия. И отношението на хърватската полиция не изглежда никак хуманно.
No Name Kitchen (NNK), организация, състояща се от доброволци от няколко страни, която дарява храна за търсещи убежище в Сърбия, Босна и Италия, регистрира 50-100 души седмично, които са били отхвърлени от хърватските власти. Около 70% от тях твърдят, че са бити.
Видеото тук е доказателство за тази жестокост.
Източник: Гардиън
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!