Легендата на френския футбол и бивш президент на УЕФА Мишел Платини е бил арестуван тази сутрин по подозрения в корупция, около гласуването за домакинството на Мондиал 2022 на Катар, съобщава Сега.
КАТАР СИ КУПИЛ МОНДИАЛ 2022 ЗА 880 МИЛИОНА ДОЛАРА?
63-годишният Платини е бил задържан по време на акция, част от разследването на процеса на избор на домакин световното първенство. Платини е бил отведен за разпити в Антикорупционния офис на Съдебната полиция (OCLCIFF) в Нантер, близо до Париж.

Катар получи домакинството след гласуване на Изпълнителния комитет на ФИФА в края на 2010 г., като спечели пред кандидатурите на САЩ, Южна Корея, Япония и Австралия. Още тогава изборът на ФИФА предизвика много критики от медии и експерти и бе определен като "високорисков" и почти веднага се появиха обвинения за подкупвнае на членове на Изпълкома.
.jpg)
Въпреки това домакинството остана за Катар, но заради високите температури там през лятото (това бяха и едни от главните притеснения покрай избора на страната), се наложи да бъде взето безпрецедентното решение световното първенство да се проведе през декември. Това означава, че всички национални първенства в Европа ще бъдат прекъснати за повече от месец в края на 2022 г.
Това не са първите проблеми със закона за Платини, трикратен лауреат на "Златната топка". В момента бившият капитан на "петлите" изтърпява 4-годишна забрана за участие и посещение на всякакви футболни дейности, след като бе обявен за виновен за получаването на нерегламентиран хонорар на стойност 2 млн. швейцарски франка от страна на бившия президент на ФИФА Сеп Блатер, който също се оттегли след обвинения в корупция.
Източник: Сега
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!