Вицепремиерът и лидер на БСП Атанас Зафиров заяви, че няма намерение да подава оставка, след като парламентарната група на ПП-ДБ поиска това. Поводът е неговото участие във военен парад в Китай, за което Елисавета Белобрадова от ПП-ДБ поиска обяснение от парламентарната трибуна.
Пред БНР Зафиров обясни, че поканата е дошла директно от Китайската комунистическа партия и е била изцяло по партийна линия. Посещението е било организирано като партиен ангажимент, а не като официално държавно посещение. Той подчерта, че отказ на подобна покана би било проява на неуважение към Китай, с който България поддържа отлични отношения.
По време на визитата най-често използваната дума е била „мир“, а срещата му със Си Дзинпин е била в качеството му на лидер на БСП и Обединената левица. Въпреки че е заместник министър-председател, присъствието му не е имало финансови последствия за държавата, тъй като делегацията е финансирала посещението със собствени средства.
Зафиров категорично отрече да е имал контакти или реплики с Владимир Путин и Ким Чен Ун. Той допълни, че не вижда причина да се чувства не на мястото си и че подобни участия са обичайни за лидери на БСП.
Според него шумът около посещението е част от хибридна атака, целяща да дестабилизира управлението преди присъединяването на България към еврозоната. Зафиров увери, че има отлични отношения с премиера и че не е бил длъжен да го уведомява за партийното си пътуване.
Вицепремиерът Атанас Зафиров се опитва да омаловажи скандала около посещението си в Китай, като го представя като изцяло партиен ангажимент. Въпреки това, неговото присъствие като действащ заместник министър-председател на събитие с участието на лидери като Владимир Путин и Ким Чен Ун неминуемо има политически измерения.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!