BIRD: Съдът отмени глоби за близо 90 млн. лв. на „ТЕЦ Варна“ (Ново начало) въпреки доказани нарушения

BIRD: Съдът отмени глоби за близо 90 млн. лв. на „ТЕЦ Варна“ (Ново начало) въпреки доказани нарушения

Всичко от Gospodari.com
Gospodari.com
02.07.2025 9:34
3668
0

Разследване на BIRD разкрива, че „ТЕЦ Варна“ – ключово парче от бившата империя на Ахмед Доган и настояща собственост, свързвана с Делян Пеевски – се оказва облагодетелстван от странни и спорни съдебни решения, които отменят наложени глоби за почти 90 милиона лева. Санкциите са наложени заради неподаване на задължителни квоти за въглеродни емисии през 2021 г. и 2022 г., въпреки че самата централа е декларирала над 43 хиляди тона отделен CO₂ само за 2022 г.

РИОСВ – София издава актове и наказателни постановления срещу дружеството, които първоначално са потвърдени от Софийския районен съд. Но на втора инстанция, в Административния съд София-град (АССГ), глобите са отменени с процедурни мотиви – например, че крайният срок за подаване на квотите трябва да е бил с един ден по-късно заради почивни дни. Това решение идва въпреки факта, че централата не е изпълнила задължението си нито на този, нито на по-късен етап.

BIRD.BG: Милиони от „Холдинг Орион“, свързани с Христо Ковачки, са инвестирани в луксозни имоти в Дубай

Още по-смущаващо е обстоятелството около съдийския състав, произнесъл решението – включително съдия Светлана Димитрова, пенсионирана само две седмици по-късно, както и други съдии с противоречива съдебна практика и спорни назначения. Според BIRD, назначенията на такива съдебни състави и решенията им съвпадат с влиянието на председателя на ВАС Георги Чолаков, известен с политически обвързани командировки на съдии.

Втората глоба – в размер на над 79 милиона лева – също е отменена на първа съдебна инстанция, като аргументът отново е формален. И тук „ТЕЦ Варна“ не е изпълнил задълженията си, а лошото финансово състояние е използвано като обяснение, макар това да няма правно значение. По-скандален обаче е фактът, че РИОСВ – София не обжалва решението, въпреки размера на санкцията – пропуск, който може да бъде тълкуван като тежка институционална небрежност или дори умишлена безстопанственост.

BIRD: Прокуратурата прекрати проверка за кредит от 160 милиона лева от ББР за "Булгартабак"

На фона на това държавната администрация – в случая с принципал от квотата на БСП – не само че не преследва „ТЕЦ Варна“ за дългове, а дори ги разсрочва. Става въпрос за над 40 милиона лева, дължими към Министерството на енергетиката и „Булгаргаз“, които са разсрочени вместо да бъдат събирани по съдебен път. Според BIRD, държавата би могла да наложи запор на активите или да инициира принудителна продажба, включително преминаване на централата в държавна собственост – сценарий, вече приложен спрямо активи на „Булгартабак“.

Контекстът е още по-показателен, като се има предвид, че след вътрешен конфликт в ДПС, „ТЕЦ Варна“ премина под контрола на семейството на Данаил Папазов, за когото се твърди, че вече действа в синхрон с Делян Пеевски. Свалянето на Доган от имотите му в морския сарай, прекъсване на тока и интернета там, и изключването му от собствеността върху ТЕЦ-а, според анализатори бележат символичното и практическо овладяване на активите от Пеевски. В този контекст, съдебната „милост“ към „ТЕЦ Варна“ изглежда все по-малко случайна и все повече като проява на ново разпределение на власт и влияние.

Докато институциите мълчат, а съдебните решения изглеждат все по-безотчетни, близо 90 милиона лева остават извън държавния бюджет – загуба, която в крайна сметка плащат всички български граждани.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама
Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.