Депутатите си гласуваха 8 лева партийна субсидия, изпадайки в законодателен абсурд

Депутатите си гласуваха 8 лева партийна субсидия, изпадайки в законодателен абсурд

Всичко от Gospodari.com
Gospodari.com
05.12.2019 18:38
50
0

Като законодателен парадокс може да се обобщи днешното гласуване на партийните субсидии, след като депутатите отхвърлиха окончателно и двете предложения за размера им, пише Клуб Z.

 

 

Народните представители първо се оставиха без субсидия, а после си вдигнаха парите на 8 лева на глас по предложение на БСП (при 1 лев предложение на кабинета).

 

 

Това стана с нарушаване на парламентарния правилник, тъй като бяха направени три гласувания при позволени изрично две за окончателно приемане на текст. Председателката на парламента Цвета Караянчева оправда абсурда с твърдението, че правилникът не можел да изчерпи всички житейски ситуации. Така на практика партиите първо останаха с нула лева субсидия, а после рязко се сдобиха с 8 лева на глас.

 

 

В Закона за държавния бюджет за следващата година бе записано, че субсидията ще бъде 1 лев на действителен глас - както предлага Министерският съвет. От левицата внесоха предложение за 8 лева. При гласуването обаче се оказа, че и двете предложения не са приети, като от ключово значение бяха гласовете на ДПС.

 

 

ДЕПУТАТИТЕ ОТ БСП ИСКАТ, НО НЕ МОГАТ ДА СЕ ОТКАЖАТ ОТ ЗАПЛАТИТЕ СИ

 

 

Движението гласува с "против" и двата варианта и така на практика партиите останаха без субсидия, като в същото време в Закона за политическите партии е записано, че тя се определя със Закона за бюджета за съответната година. Или иначе казано, с това депутатите вече нарушиха закона.

 

 

След гласуванията парламентарната председателка Цвета Караянчева прекъсна заседанието, за да решат управляващите как да излязат от тази криза. И "излизането от кризата" бе предложение от страна на "Обединени патриоти" отхвърлените текстове да бъдат подложени на третото, противоречащо на правилника гласуване.

 

 

Формално предложението за третото гласуване направи Емил Димитров-Ревизоро, а от ДПС остро възразиха: "Бих искал да се обосновете на какво основание предлагате за гласуване този текст. Искам текст от правилника. Конституцията важи за всички, включително за председателя на Народното събрание", посочи Мустафа Карадайъ, обръщайки се към Караянчева.

 

 

"Правилникът не изчерпва абсолютно всички възможности, ще подложа на гласуване", настоя тя.

 

 

От движението дори цитираха конкретния член от правилника (71), в който изрично е записано: "Резултатът от повторното гласуване е окончателен", но тя отново настоя: "Наясно съм с правилника, г-н Карадайъ. Правилникът не изчерпва всички ситуации в живота."

 

 

Така парламентарната председателка подложи 8-те лева на гласуване, като то събра 181 гласа "за", един "против" и един "въздържал се", а депутатите от ДПС демонстративно напуснаха залата. 

 

 

Не за пръв път парламентът изпада в такъв "законодателен парадокс", като парадоксалното в случая е подобен казус имаше и при приемането на бюджета за 2018-а година, когато управляващите се объркаха и окончателно бяха гласувани допълнителни 1,3 млн. лв. за два храма - по предложение на БСП. За да се поправят, управляващите отхвърлиха целия проектобюджет на Министерския съвет.

 

 

От ДПС искат цялостна смяна на държавното финансиране за партиите, като настояват субсидията да е минимум 10 лева. С гласуването си днес те на практика обявиха бойкот на совалките, които цял ден вървяха в парламента.

 

 

Лидерът на Движението Мустафа Карадайъ обяви, че  Бойко Борисов и Корнелия Нинова са се договорили помежду си за отпадане на предложението на управляващата партия за 1 лев субсидия. От ГЕРБ и БСП отрекоха да са влизали в договорки.

 

 

Източник: Клуб Z

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.