Шофьорка, подала сигнал срещу автомобили, движещи се неправомерно в аварийната лента на автомагистрала „Тракия“, се оказа изправена пред тромава административна процедура, която може да я превърне в свидетел по десетки производства.
През юни Василена Киара Димитрова пътувала към Бургас, когато попаднала в задръстване заради ремонтни дейности край Ихтиман. Докато изчаквала в колоната, тя заснела поне 14 автомобила, които преминавали през аварийната лента с висока скорост, за да избегнат трафика.
След това жената изпратила снимките и сигнал до Областната дирекция на МВР – София област чрез системата за сигурно електронно връчване. Няколко дни по-късно от „Пътна полиция“ я уведомили, че ще трябва да присъства при съставянето на актовете на всеки от нарушителите, а при обжалване на санкциите може да бъде призовавана като свидетел и в съдебните производства.
По думите ѝ това означава десетки посещения в КАТ и евентуални дела в Районния съд в Ихтиман, което сериозно затруднява човек, решил да прояви гражданска активност.
Според адвокат Илия Тодоров подобна процедура обезкуражава гражданите да подават сигнали. Той посочва, че видеозаписите и снимките могат да бъдат годни доказателства, без свидетелят да бъде ангажиран многократно с административни действия. По думите му именно държавата трябва да промени процедурата така, че да насърчава, а не да наказва активните граждани.
Случаят показва сериозен проблем в начина, по който институциите работят с гражданските сигнали. Държавата призовава хората да снимат нарушения и да съдействат на полицията, но на практика ги натоварва с продължителни административни и съдебни процедури. Подобен подход неизбежно отказва много хора да сигнализират. Ако институциите искат повече обществена нетърпимост към нарушенията по пътищата, трябва да изградят по-бърз и по-щадящ механизъм за обработване на доказателствата, така че гражданите да не плащат с време и нерви за това, че са изпълнили своя граждански дълг.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!