Хората са пушели марихуана още преди 2500 години, разкриха при разкопки (снимки)

Хората са пушели марихуана още преди 2500 години, разкриха при разкопки (снимки)

Всичко от Gospodari.com
Gospodari.com
13.06.2019 12:04
110
0

Хора са се дрогирали с пушене на канабис още преди 2500 години, разкриха учени при разкопки на древни китайски гробници, пише The Independent.

 

Учените са открили следи от тетрахидроканабинол (THC) - психоактивната съставка в марихуаната - в дървени прибори за горене в гробището Джирзанкал в планината Памир, близо до Хималаите. Те най-вероятно са се ползвали с цел да държат скърбящите дрогирани по време на погребалните церемонии, а самите те са смятали, че по този начин комуникират с божествата или с умрелите.

 

 

""

 

 

Съдовете са първото свидетелство за хора, използващи марихуана с развлекателна цел, според статия публикувана в списание Science Advances. Растения канабис са отглеждани в източна Азия заради маслените им семки и фибри от поне 4000 години преди новата ера.

 

 

""

 

 

Въпреки това, твърде малко се знае за това как точно хората са започнали да отглеждат растението заради психоактивните му свойства. Повечето свидетелства за ранна употреба на канабис идват от писмени източници и учените често не са сигурни в достоверността им.

 

""

 

 

Следите от THC в 10 дървени кандила са намерени в осем гроба в гробището Джирзанкал от учени от Китайската академия на науките и Института Макс Планк.

 

Следите от наркотика са с по-високи нива на THC, отколкото в диворастящия канабис, което е накарало учените да предположат, че древните хора са горили специфични смесици от канабис, за да постигнат по-високи нива.  

 

 

 

Източник: The Independent

 

 

 

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.