Илон Мъск представи най-новия си технологичен проект - чип за имплантиране в черепа, с който твърди, че може да разчита и стимулира мозъчната дейност, предаде The Independent.
Предприемачът милиардер, който също ръководи "SpaceX" и "Tesla", преди това предупреди, че хората рискуват да бъдат изпреварени от изкуствен интелект през следващите пет години.

Мъск проведе демонстрация на живо като за целта използва две прасета - Гъртруд и Дороти, които са участвали в експерименталното имплантиране и са показали, че то не ги уврежда.

Ранните приложения на технологията на "Neuralink" ще бъдат в лечението на мозъчни разстройства и заболявания, като Мъск казва, че "имплантирано устройство ще реши важни проблеми с мозъка и гръбначния стълб".
"Можем да лекуваме слепотата, парализата и проблемите със слуха", заяви той.
По думите му - чипът дава възможност на експертите да следят активността на сетивните центрове в мозъка на животното чрез импулсите, които се засичат при допира на носа му до различни предмети в околната среда. Засега устройството се свързва с външен компютър чрез Bluetooth, но екипът на Neuralink изследва и други технологии за трафик на данни.

Критиците на презентацията му посочват, че той не е представил нито едно научно проверимо доказателство за твърденията си - както за ефективността на технологията, така и за състоянието на двете животни.
Не беше показано и дали компютърът може да комуникира обратно с чипа или да осмисля неврологичната активност.

"Neuralink" е проект, по който Мъск работи от 2016 г. Милиардерът се надява да създаде безжична технология за връзка между човешкия мозък и компютрите, което според много изследователи би могло да помогне за лечението на тежки неврологични увреждания. Ако идеята на Мъск се осъществи, чипът би трябвало да позволи на организма да задава команди на устройствата си, без да се налага физически контакт с тях.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!