КЗК разреши на бивш депутат от ГЕРБ да купи бензиностанциите на "Газпром" у нас

Всичко от Gospodari.com
Gospodari.com
02.10.2025 18:39
2166
0

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) разреши на Ивайло Константинов, собственик на фирмата за автомобилни горива "Уни Енерджи", да придобие бензиностанциите „NIS Petrol“ у нас. 

Константинов е бивш депутат от ГЕРБ и бивш собственик на транспортната фирма „Юнион Ивкони“.

„NIS Petrol“ е дъщерна фирма на сръбската петролна компания NIS, в която мажоритарния дял се държи от руската „Газпром“. Заради руската собственост администрацията на американския президент Доналд Тръмп съобщи тези дни, че налага от 8 октомври санкции върху NIS.

Бензиностанциите на „Газпром“ напускат българския пазар

В България "Газпром“ чрез „NIS Petrol“ държи 23 обекта, петролна база в Костинброд и още 12 терена, подходящи за бензиностанции, които са в София, до граничния пункт Калотина и на магистралите „Тракия“, „Люлин“ и „Хемус“.

Купувачът "Уни Енерджи" притежава 11 бензиностанции в страната под марката „Авиа“

Антимонополната комисия е установила, че обединеният пазарен дял на „NIS Petrol“ и „Уни Енерджи“ е несъществен и след осъществяването на сделката ще остане на нива по-ниски от онези, при които биха възникнали опасения за възпрепятстване на ефективната конкуренция на пазара на търговия на дребно с горива. На пазара на горива са активни значителен брой конкуренти, които са в състояние да оказват ефективен конкурентен натиск на новата група.

В хода на проучването се установи още, че складовият актив на „НИС Петрол“ е с ограничен капацитет в сравнение с други пазарни участници, използва се единствено за вътрешни логистични и оперативни нужди и няма пазарно присъствие. Също така делът на дружеството за съхранение на автомобилни бензини и на дизелово автомобилно гориво е незначителен.

Незначителен е и пазарният дял на „NIS Petrol“ по отношение на пазарите на производство и внос на горива, както и на търговия на едро с горива. Следователно сделката няма да доведе до антиконкурентни ефекти, свързани с ограничаване на достъпа на реални или потенциални конкуренти на никой от вертикално свързаните пазари, посочват от КЗК.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.