КЗП иска да може да връчва актове дори на чистачките в офисите на фирмите

Всичко от Gospodari.com
Gospodari.com
09.04.2026 11:02
85
0

Предложени промени в Закона за защита на потребителите предизвикаха сериозно недоволство сред бизнеса. Причината е разширяването на правомощията на Комисията за защита на потребителите, които според търговците създават риск от произвол и тежки последствия за фирмите.

Един от най-спорните текстове предвижда онлайн магазин или сайт на търговец да бъде блокиран, ако в рамките на 10 дни КЗП не успее да му връчи акт за нарушение. В такъв случай заповедта ще се публикува единствено на сайта на комисията, без директно уведомяване, а след още три дни сайтът може да бъде спрян. Мярката ще се прилага незабавно, дори ако търговецът реши да я обжалва, което може да остави бизнеса без онлайн присъствие с месеци.

От бранша предупреждават, че това на практика ги задължава постоянно да следят сайта на КЗП, за да не пропуснат санкция срещу тях. Според тях това е особено тежко за малките и средните предприятия.

Друг силно критикуван момент е възможността актове за нарушения да се връчват не само на управителя, а на всеки служител във фирмата, включително хора на граждански договор. Това създава риск документите изобщо да не достигнат до ръководството, въпреки че сроковете по тях започват да текат.

Бизнесът алармира и за увеличаване на глобите, които според тях не са просто превалутирани в евро, а на практика са завишени значително. Така се получава разминаване между изискванията към търговците да спазват точния курс и действията на държавата.

Организациите настояват за преработка на текстовете, включително въвеждане на електронно връчване, съдебен контрол при спиране на сайтове и ясни правила, които да ограничат възможността за злоупотреби.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.