НАСА забеляза най-близо профучавалия досега до Земята астероид чак след като ни подмина

Всичко от Gospodari.com
Gospodari.com
19.08.2020 12:32
79
0

Най-близо преминавалия някога астероид бе засечен на 2900 километра от земната повърхност този уикенд. Небесното тяло с големината на автомобил първоначално не е било забелязано от НАСА, пише DailyMail.

Астероидът премина над Южното полукълба на разстояние повърхността на Земята равно на разстоянието от Копенхаген, Дания до Малага в Испания.

Космическото тяло, което учените именуваха "2020 QG" е било забелязано първоначално от обсерваторията "Паломар" в Калифорния около шест часа след преминаването си най-близо до Земята в събота, 09:00 часа местно време и вече е бил поел по пътя си, отдалечавайки се в открития космос.

Според учените, наблюдавали полета му, небесната скала се е придвижвала с 12.7 км/секунда или колосалните 44 600 км/час.

Астероид с големината на небостъргач се е насочил към Земята, ще прелети с 18 000 км/ч “покрай” нея (видео)

Цяло щастие е, че дори и да се бе сблъскал със Земята "2020 QG" най-вероятно нямаше да предизвика сериозни катаклизми. Той е сходен по размер с друг астероид, който влезе в земната атмосфера. „2018 LA“ бе с големина 3-4 метра в диаметър и бе забелязан на 2 юни 2018 г. Космическата скала тогава изгоря над континента Африка и не се споменава за щети или наранявания при разпадането му на малки парченца.

Видео: YouTube/VideoFromSpace

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.