Пеевски е бил вписан като директор на фирма във Великобритания през 2024 г., разкрива BIRD

Всичко от Gospodari.com
Gospodari.com
17.09.2025 17:48
1921
0

Лидерът на ДПС – Ново начало Делян Пеевски е бил вписан като собственик и директор на фирма във Великобритания през юни 2024 г., показва проверка на BIRD.bg. Година по-късно обаче британските власти отнемат собствеността му, тъй като срещу него вече действат санкции за корупция от Лондон и Вашингтон.

Разследващата медия уточнява, че е възможно някой да е регистрирал фирмата от името на Пеевски без негово знание, но според официалните документи той фигурира като директор и собственик на дружеството G Ned Ltd. Фирмата не е декларирана в България, което е нарушение на закона и подлежи на проверка от Комисията за противодействие на корупцията.

Компанията първоначално е създадена през 2016 г. от човек на име Григор от Павликени, който никога не е развивал бизнес дейност и не е подавал финансови отчети. През юни 2024 г. той я продава на Пеевски, а санкциите срещу депутата влизат в сила през април 2025 г.

Случаят повдига въпроси за несъвместимост с поста народен представител, защото депутатите могат да притежават фирми, но нямат право да бъдат техни управляващи. Подобен казус вече имаше с кмета на столичния район „Илинден“ Емил Бранчевски, който беше временно отстранен от длъжност заради регистрирана на негово име фирма във Великобритания. По-късно Върховният административен съд окончателно установи, че Бранчевски няма фирма и го възстанови на поста.

Разследването около Пеевски ще покаже дали случаят е реален или става дума за фалшива регистрация, каквато се оказа тази при Бранчевски. Въпросът е дали властите ще приложат еднакви стандарти към лидера на ДПС – Ново начало, ако се докаже, че той действително е управлявал фирмата.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.