Тол агенцията предприема важна промяна след серия от случаи, предизвикали обществено недоволство. Повод станаха разказите на шофьори, които твърдят, че са били санкционирани несправедливо за спиране в аварийната лента при извънредни ситуации.
Сред тях е и случаят на Силвия, която пътувала от морето към София със сина си Константин, вдигнал висока температура. Жената разказва, че около Стара Загора силен шум от преминаващ автомобил изплашил детето. „Аз се стреснах. Колата ми е с газова уредба, а съм виждала как гърми газова уредба и какво се случва“, споделя тя за NOVA.
Баща отнесе солена глоба, защото спрял в аварийна лента за спешна нужда на дете (видео)
В паниката майката отбила в аварийната лента, тъй като наблизо нямало отбивка или бензиностанция. „Спрях, за да успокоя детето и звъннах на личната си лекарка“, разказва Силвия. По думите ѝ лекарят я посъветвал да наблюдава детето и да му дава вода, защото било с 39 градуса температура и обезводнено.
След като проверила автомобила и се уверила, че няма технически проблем, жената продължила пътя си. Месеци по-късно обаче получила наказание — глоба от 511 евро и три месеца без книжка. „В документите пише, че съм се движила в аварийната лента, но никъде не е описано с каква скорост съм се движила“, казва тя.
Случаят идва след друг подобен казус, при който шофьор остана без свидетелство за управление заради полицейска грешка, въпреки че впоследствие се оказал невинен.
От Тол агенцията обясниха, че при необходимост от използване на аварийната лента шофьорите трябва да сигнализират на телефон 112. Там трябва да бъдат предоставени данните на автомобила и обяснение за ситуацията, за да се избегнат санкции при реални извънредни случаи.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!