Икономическа полиция към ОДМВР-Кърджали проверява нови данни за предполагаеми злоупотреби при ремонти на пътища в Кърджалийско. Става дума за обществена поръчка с пет позиции на стойност около 9 милиона евро, свързана с основен ремонт и рехабилитация на пътни отсечки в общината.
По случая вече са снети показания от седем души. Сред тях има представители на Община Кърджали като възложител, представители на фирми, както и длъжностни лица, подписвали протоколи за извършени строително-монтажни работи. По Закона за МВР едно длъжностно лице е било задържано за срок до 24 часа, пише NOVA.
Проверката е установила съществени разлики в цените по две от позициите в обществената поръчка. При сходни километри, сходни пътни условия и еднакви строително-монтажни дейности една и съща фирма е посочила различни цени. В резултат на това отсечката Скалище–Гъсково–Звезден–Орешница е била оскъпена с около 440 000 лева.
Отделно са установени анекси за непредвидени разходи в размер на 10% от общата стойност на проектите. Това означава допълнителни разходи за около 900 000 евро. В момента разследващите изясняват какви дейности реално са извършени, в какъв обем и дали поисканите допълнителни средства отговарят на реално свършената работа.
Проверката се води по два текста от Наказателния кодекс - за присвояване и за безстопанственост. След приключване на работата материалите ще бъдат изпратени на компетентната прокуратура.
Случаят е част от по-широки проверки на пътни ремонти в област Кърджали. По-рано МВР съобщи, че Икономическа полиция проверява 16 еднолентови пътища в региона, изграждани по обществени поръчки, като при участъка Седларци–Жълтуша са установени щети за около 300 000 лева за платени, но неизвършени строителни дейности. При замервания там е констатиран по-тънък слой асфалт от необходимия, а на места - и стеснения на пътя.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!