Властите в САЩ одобриха план за освобождаване на повече от 750 милиона генетично модифицирани комари през Флорида Кийс, въпреки възраженията на местните жители, пише The Independent.
Британската фирма "Oxitec" стои зад проекта, който ще тества дали лабораторните комари могат да работят като алтернатива на пестицидите за контрол на разпространението на болести като зика, денга, чинкунгуня и жълта треска.

Мъжкият комар, който носи името OX5034, е създаден да произвежда женско потомство, което умира в ларвен стадий, преди да се развие достатъчно, за да ухапва и разпространява болестта.
Женските комари всмукват кръв, докато узряват яйцата им, но мъжките не носят болестите, тъй като се хранят с нектар, твърди Sky News.
Комарите ще бъдат пуснати във Флорида Кийс през 2021 г., но ще бъдат разпространени и в окръг Харис, Тексас, след като Агенцията за опазване на околната среда даде предписанието на "Oxitec" за разреширяване на експерименталната употреба.

Епидемията от зика беше обявена за международна спешна ситуация през 2016 г. и въпреки че по-късно през годината ситуацията бе овладяна, Световната здравна организация (СЗО) заяви, че все още се наблюдават много случаи, изискващи интензивно лечение.

СЗО регистрира около 390 милиона инфекции от денга, тъй като половината от населението в света е застрашено да бъде заразено, твърди Sky News.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!