Районът около хижа „Рудничар“ остава отцепен след смъртта на млад мъж (видео)

Всичко от Gospodari.com
Gospodari.com
19.05.2026 9:25
258
0

Започва обход и оглед на района около хижа „Рудничар“, където в събота беше открито тялото на 35-годишен мъж. По първоначални данни се проверява версията, че смъртта може да е настъпила след нападение от мечка.

Районът остава отцепен от полицията, а туристите са призовани да избягват маршрута до приключване на проверките. Целта на огледа е да бъде установено какви животински видове обитават района и дали има следи от присъствие на кафява мечка.

Главният експерт „Фауна“ в Природен парк „Витоша“ д-р Никола Дойкин обясни, че ще бъдат използвани различни методи за наблюдение. „Ще използваме директни методи на обход на региона, като ще поставим и камери за наблюдение, за евентуално засичане на животните“, заяви той за БНТ. По думите му районът ще бъде облетян и с дрон, за да се регистрират наличните видове.

Рила, Пирин, Витоша: как да избегнем инциденти с мечки според WWF

От резултатите на проверката ще зависи и какви мерки ще предприеме Столична община за безопасността на туристите. Според официални данни в районите на Витоша, Плана и Верила има регистрирана популация от около 20 кафяви мечки.

„На този етап обаче са само хипотези дали е нападение от диво животно. Все още не можем да кажем от какво е загинал мъжът“, подчерта д-р Дойкин.

Той отправи и препоръки към туристите как да избегнат среща с големия хищник. Според него хората не бива да се движат сами в планината, особено в тъмната част на денонощието, когато животните са по-активни.

„Един разговор между двама души е напълно достатъчен животните да ни чуят и да се отдалечат на безопасно разстояние. Те не целят да се срещат с хора“, обясни експертът.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.