Популярният ваканционен остров Бали планира сериозно затягане на правилата за влизане на чуждестранни туристи. Властите възнамеряват да изискват банкови извлечения за последните три месеца като условие за допускане в страната. Идеята е на острова да бъдат приемани само туристи, които разполагат с достатъчно финансови средства за целия си престой, пише Клуб Z.
Губернаторът на Бали И Уаян Костер заяви, че с тази мярка правителството цели да гарантира, че посетителите могат напълно да покрият разходите си по време на почивката. „Който разполага с бюджет само за седем дни, трябва съответно да остане само една седмица“, подчерта той.
Освен банкови извлечения, сред планираните изисквания за разрешение за влизане са още доказателство за обратен билет и подробен план за пътуването. Според местните власти това е част от стратегията за насърчаване на т.нар. „качествен туризъм“.
„Важно е да се определи кои чуждестранни туристи могат да влизат и кои не, така че посетителите да не създават проблеми, а да допринасят положително за туристическия сектор“, заяви губернаторът.
Засега не е определена фиксирана минимална сума, която туристите трябва да имат по сметките си. Властите обясняват, че целта не е налагане на конкретен праг, а проверка дали наличните средства отговарят на продължителността и характера на планираното пътуване.
Извънбрачните интимни отношения на остров Бали вече са престъпление и за туристите
Бали е една от най-популярните туристически дестинации в Югоизточна Азия, привличаща около 7,1 милиона посетители годишно. Островът е известен със сърф плажовете си, вулканите, индуистките храмове, сравнително ниските цени и добре развитата туристическа инфраструктура.
С увеличаването на туристопотока обаче нарастват и проблемите. Задръстванията са ежедневие, количествата отпадъци се увеличават, а недостигът на вода става все по-осезаем през сухия сезон. За много дългогодишни почитатели на Бали островът, някога символ на екзотична идилия, вече се възприема като жертва на масовия туризъм.
Плановете на властите срещат и сериозен скептицизъм. Хотелиерският и ресторантьорският бранш на острова не е особено въодушевен от новите изисквания. Туристически експерти пък поставят под въпрос ефективността на банковите извлечения като критерий за реална платежоспособност. Повдигат се и притеснения, свързани със защитата на личните данни и финансовата информация на туристите.
Въпреки критиките правителството на Бали планира въвеждането на мярката още през тази година.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!