София остава без наземен градски транспорт и в четвъртък

Всичко от Мариана Валентинова
Мариана Валентинова
14.05.2025 18:32
1764
0

София остава без наземен градски транспорт и в четвъртък. Работещите в градския транспорт в София обявиха гражданско неподчинение. Причината - исканията им по време на днешния протест не са били чути. Това обяви малко след края на демонстрацията в 12 ч. вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов. 

Служителите са взели решение и в четвъртък да няма наземен транспорт. Те обявиха, че гражданското неподчинение ще продължи докато кметът не се срещне с тях и допълниха, че ще прекарат нощта в депата, но няма да се качат на превозните средства, информира NOVA

Синдикатите ги предупредиха, че подкрепят исканията им за 15% увеличение на заплатите, но решението за гражданско неподчинение и последиците от него са отговорност на протестиращите.

Протестът на работещите в столичния градски транспорт ще се превърне в гражданско неподчинение (видео)

Припомняме, че в сряда София осъмна без наземен транспорт. Стачката започна в 4 ч. Служителите искат увеличения на трудовите им възнаграждения с 15%. Те блокираха депа и автобусни гаражи в столицата. Действията им не обхващаха работата на столичното метро.

Заради протеста кметът на София Васил Терзиев обяви деня за неучебен. 

Във връзка с блокирането от „Метрополитен“ обявиха, че пускат допълнителни влакове, а интервалът им на движение беше намален. Софийското метро ще работи по график както на 14 май, така и в следващите дни. То няма да бъде засегнато от протеста на служителите в наземния градски транспорт, добавиха от Метрополитен" ЕАД.

Много от столичани се организираха чрез постове в  социалните мрежи да пътуват заедно до работните си места. 

Призоваваме Министерството на финансите и Столичната община да вземат мерки и да ни поканят на среща. Най-редно е и двете институции да седнат с нас на една маса. Стартовата заплата на ватманите е 2105 лв. В „Метрополитен“ стартовата заплата на млад служител с 4 години стаж е 1548 лв.”, каза по-рано днес Александър Шопов, представител на Транспортния синдикат към КНСБ.

„Общината и Министерството на финансите казват, че пари няма. Прехвърлят си топката и ни разкарват от институция на институция”, заяви Тодор Капитанов, вицепрезидент на КНСБ.

Работя 19 години като ватман. Взимам 2105 лв. Получаваме бонус 100 лв., който се дава за коректна работа и километричен бонус от 12 стотинки на километър. С прослуженото време и извънредния труд ги правя към 3200 лв.”, уточни ватманът Светлозара Александрова.

Ставаме в 3 ч. за работа. Децата ни израснаха сами. Нямаме нови и млади кадри заради ниските заплати”, сподели друга протестираща.

Междувременно министърът на финансите Теменужка Петкова взе отношение по темата също. 

По думите ѝ Министерството на финансите, чрез Закона за държавния бюджет за 2025 г. и Закона за автомобилните превози, финансира дейности, свързани с транспорта, но не и разходи за персонал по отношение на търговски дружества, чийто едноличен собственик на капитала е Столичната община.

В Бюджет 2025 предвидените средства за субсидии и компенсации са 522 млн. лева за всички общини. От тях 106 млн. лв. са предвидени за субсидии за СО. Изцяло ангажимент е на кмета на СО е да предприеме действия и мерки да осигури финансирането за възнагражденията на работниците“, подчерта тя. И допълни, че това може да се случи чрез компенсиране и предоставяне на средствата за сметка на собствени приходи или чрез преходни остатъци.

Съгласно отчета на СО за 2025 г. преходният остатък е 638 млн. лева, от тях 472 млн. лв. са от местни дейности и 166 млн. лв. от държавни. Тоест Васил Терзиев, ако иска, би могъл да направи такова преструктуриране“, каза Петкова, като уточни, че Столичната община все още не е приела план-сметката си и сега е моментът да се случи промяната. 

По-късно от Столичната община отговориха на твърденията на финансовия министър. 

Министерство на финансите разпространява внушения, а ние говорим с факти. Днес ведомството разпространява невярна информация за бюджета на София и финансирането на градския транспорт“,  каза заместник-кметът по финанси на София Иван Василев.

По думите му фактите са:

„Заплатите в транспортните дружества са от компетенцията на техните ръководства и Столичния общински съвет като принципал на дружествата – не на кмета на Столична община“.

„В бюджета на Столичната община субсидиите и компенсациите към ЦГМ са разчетени коректно – 143 млн. лв. по европейски регламент и 47,6 млн. лв. за преференциални карти“.

„Относно публично тиражираните данни за т. нар „преходен остатък” от министъра на финансите изразявам учудване, че тя не прави разлика между преходен остатък и наличност по сметки на Столичната община. Това буди сериозни притеснения в чии ръце са поверени държавните финанси“, посочи зам.-кметът.

Ако говорим за наличностите по сметки на Столичната община, а не преходен остатък, то те към 30 април 2025 г. са временно завишени поради интензивната данъчна кампания и естествено занижените разходи, съгласно законовото изискване да не се поемат ангажименти до приемането на бюджета. Средствата са предназначени за изпълнение на заложените дейности до края на цялата 2025 година и включват и целеви остатъци, които не могат да се ползват за други нужди“, допълни Василев.

Призоваваме държавата към отговорност, а не внушения. София има нужда от партньорство, не от политически атаки. Ние ще продължим да изпълняваме ангажиментите си – с факти, с почтеност и в интерес на хората“, уточни той.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама
Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.

`