Срещата между Доналд Тръмп и Владимир Путин в Унгария се отлага за неопределено време. Самият Тръмп заяви, че не желае „безсмислена среща“ и „губене на време“, пише Свободна Европа.
В края на миналата седмица Белият дом и Кремъл съобщиха, че Тръмп и Путин са се договорили за среща в унгарската столица Будапеща, в която да водят преговори за войната в Украйна. Тогава беше съобщено още, че преди това ще се състои среща между външните министри на двете страни – Марко Рубио и Сергей Лавров.
Спънката е липсата на изходна рамка за преговори: Москва отказва примирие, основано на текущата линия на фронта, и настоява за контрол над целия Донбас - територии в Донецка и Луганска области, отбелязва Reuters.
Планираната преди това среща между външните министри Марко Рубио и Сергей Лавров не се състоя на живо. Вместо това двамата са провели телефонен разговор, определен като „продуктивен“. Въпреки паузата, унгарският премиер Виктор Орбан твърди, че подготовката в Будапеща продължава.
От началото на мандата си Тръмп обещава да приключи войната в Украйна и води директни контакти с Москва. През август той и Путин се срещнаха в Аляска, на фона на предходната международна изолация на руския лидер.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!