Стана ясен средният успех от тазгодишните матури по БЕЛ (видео)
Средният успех на матурите по БЕЛ тази година е 4,27, а на втората задължителна матура – 4,81. Няма зрелостници с нулев резултат, а отличниците с 100 точки са почти двойно повече спрямо 2024 г. Най-високи резултати са отчетени в София, Смолян и Варна, а най-ниски – в Сливен, Силистра и Разград, съобщава NOVA. Учениците са имали трудности с правописа и пунктуацията. Министерството започва работа по нови учебни програми, като концепциите ще бъдат готови през септември.
Ето колко ученици пожелаха да се явят на трета матура
„Единственият задължителен изпит е по български език и литература, а останалите държавни зрелостни изпити се избират обикновено от ученици, които се чувстват по-подготвени по съответния предмет. И съответно резултатите са по-високи. За мен основният проблем си остава ниският брой зрелостници, завършили профилирана подготовка, които са избрали матура по математика, физика и химия. Това поставя пред предизвикателство инженерното ни образование, поставя пред предизвикателство редица важни индустрии. Смея да твърдя, че един от най-важните въпроси за социално-икономическото ни развитие е да подобрим резултати по математика и природни науки заради липсата на хора в секторите”, допълни министърът на образованието.
„Най-общо резултати са съпоставими с тези от предходните години. Не можем да очакваме нещо различно, тъй като системата е същата. Може да се каже, че випуските са до голяма степен сходни, така че и резултати са сходни.Това, което системата не е направила към настоящия момент поради няколко обективни причини, е така наречената оценка на добавената стойност и оценка на развитието, която трябва да съпоставя резултатите на една група ученици на входа и на изхода на един етап на образование. Това е ни една от амбициите ни за следващите месеци”, обясни още Красимир Вълчев.
Според него образователната система се справя сравнително добре с предаването на знания, но е слаба в изграждането на практически умения.
Мийм на деня: Когато матурата ме мотивира (видео)
„Затова и тази година направихме крачка към това по-голяма част от задачите да са насочени към формиране на умения. Едно от основните ни предизвикателства е да пречупим културата за учене. Тази култура се възпроизвежда с учебните програми, възпроизвежда се в най-голяма степен с оценяването. Оценяването дава знак кое е ценно как да учат децата”, допълни той.
МОН започна работа по нови учебни програми, като през септември ще представи концепции за промени по всички предмети. От министерството допълват, че системата е станала не само по-включваща, но и по-избутваща.
„Организацията за икономическо сътрудничество и развитие отбелязва, че ние сме една от страните с най-висока степенна образователно детерминирана сегрегация. И виждаме много голям процент училища с концентрация на деца със слаби резултати. Това е защото те така са се обособили след седмия клас. Разбира се, имаме и до седмия клас такава сегрегация, но тя е териториално обособена. За това е една от темите, които ние ще поставим за обсъждане през следващите месеци е образователната структура”, заключи министърът на образованието.
Кои са мечтаните професии на абитуриентите? (видео)
На 21 май над 48 000 зрелостници се явиха на матурата по български език и литература, като бяха анулирани 28 работи заради опити за преписване. Учениците писаха есе или съчинение по зададени теми. Изпитът проверява знания по език и умения за създаване на текст. На 23 май се проведоха и матурите по профилиращи предмети и професионална квалификация, като учениците писаха по различни варианти и теми в 30 учебни предмета.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!