В блок с парно всички трябва да плащат, реши съдът на ЕС

В блок с парно всички трябва да плащат, реши съдът на ЕС

Всичко от Gospodari.com
Gospodari.com
06.12.2019 12:36
62
0

Всеки собственик на апартамент в сграда в режим на етажна собственост трябва да участва в разходите за отопление на общите части. Това постанови съдът на Европейския съюз след спор по две дела от България, пише "Свободна Европа".

 

 

Ищците Николина Димитрова и Митко Стефанов, които са в спор съответно с „ЕВН България Топлофикация“ и „Топлофикация София“, са претендирали, че не трябва да плащат за отдаваната през сградната инсталация топлоенергия, защото самите те не са давали индивидуално съгласие да получават централно отопление и не го използват в своите жилища.

 

 

ЕКСПЕРТ ОБЯСНЯВА КАК ТОПЛОФИКАЦИЯ-СОФИЯ МОЖЕ ДА НИ ИЗМАМИ ПОКРАЙ СКАНДАЛА СЪС СПРЯНОТО ПАРНО

 

 

Съдът обаче посочва, че нормативната уредба за определяне на сметки у нас не е в разрез с европейските разпореди. В решението също така се изяснява, че в случая не става въпрос за „непоръчана доставка“, тъй като етажната собственост е взела решение за подаване на топлина за сградната инсталация, а оттам и за общите части.

 

 

""

 

 

От съда отчитат, че монтираните във всяко жилище топломери показват реално консумираната енергия и гарантират изчисляването на сметката за имота, но трябва да се взима предвид факта, че жилищата не са енергийно независими. Това означава, че тъй като топлината преминава през всички помещения в сградата, цената за топлоенергията, отдадена на сградната инсталация, може да се изчислява пропорционално на всеки апартамент, което също не влиза в разрез с европейските разпоредби.

 

 

ДИРЕКТОРЪТ ОТ ТОПЛОФИКАЦИЯ ДАВА НАЛУДНИЧАВИ ОТГОВОРИ ЗА СМЕТКИТЕ ЗА ПАРНО

 

 

Още с въвеждането на топломерите заплащането на отоплението за общите части стана обект на множество спорове и недоволство от клиентите. Разпоредбите няколко пъти бяха променяни, а към момента потребителите избират процент, който се начислява в текущите им сметки, а впоследствие тази консумация се преизчислява на база отчетеното от топломерите.

 

 

Източник: Свободна Европа

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.