Над 80% от туристическите маршрути в българските планини остават в лошо състояние, показват данни на Българския туристически съюз. От общо 30 000 км мрежа едва 5000 км са напълно обновени, пише БНТ.
Липсата на маркировка, обраслата растителност и нови животински пътеки често водят до объркване на туристите и до спасителни акции.
Откриха мъж на палатка в Пирин, обявен за починал преди 12 години (видео)
Парамедикът и планински спасител в ПСС - Благоевград Георги Ботев предупреждава за особено опасни зони в Рила, където маркировката е разрушена, а зимните условия допълнително затрудняват придвижването.
Той съветва туристите през зимата да се оборудват добре. Той допълва, "Да се информира се за маршрута, който желае да мине. Желателно е да се тръгва по-рано през зимата, за да има повече време, ако се случват някакви непредвидени обстоятелства, разваляне на времето или ако придвижването е затруднено поради снежни условия или заледени пътеки. Колкото се може по-рано да се тръгва, екипировката трябва да бъде зимна, да се използват добри навигационни уреди, които имат задължително резервни батерии. Често се използват обикновените телефони, но в планината, когато губят обхват, батерията им се разходва доста по-бързо и в един момент се оказва, че човекът освен, че няма навигация, няма и възможност да се обади, за да съобщи, че има проблем. Така че винаги трябва да имаме резервна батерия или резервен телефон, който да служи само за комуникация."
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!