МЗ приема нелепи предложения при обществено обсъждане на Наредбата за детските ясли - за това сигнализираха родители, които се обърнаха към нас. Повече за абсурдите вижте в репортажа на Виктория Симеонова и оператора Йохан Вирт!
Сигналът
Проблемът с персонала в детските ясли и градини става все по-сериозен с всяка година. Ето защо от Здравно министерство решиха да приемат някои промени в Наредба 26, регламентираща дейността на детските ясли. На 7 април промените бяха публикувани в портала за обществено обсъждане. Цял месец хора и организации представяха своите коментари и предложения. Преди дни от Министерството публикуваха справка с приетите и неприетите предложения. Тя обаче показа доста интересни решения.
Ето част от предложенията, които се приемат:
Не позволявайте нещо ,което работи добре да бъде съсипано заради амбициите на някаква жена жадна за изява.
Детските ясли са най-доброто място за отглеждането на децата до 3 години и трябва да се гордеем стова , че в България сме го постигнали, а не да го разрушаваме.
Ужас
Такива, необразовани, но платени хора като Антонина Кенова съсипаха българското училище - вкараха наркотиците,алкохола, цигарите и агресията в него и сега се насочват към детските ясли.
Стоп!!!
Масони, кокони, непеони, дилу ръцете от държавните детски ясли. Не ни будалкайте с приказки за качествено и иновативно образование. Вие знаете само качествено да крадете. Медицинските сестри отгледаха, обучиха и възпитаха стотици хиляди деца и трябва да го правят и занапред, само ги извадете от блатото на нищетата и кадрите ще дойдат сами.
Уважаема проф.Сербезова
Трябва да знаете, че нито една детска учителка няма да влезе в детска ясла. те обичат по-големите деца, защото раздават само команди. Детските ясли са най-хубавите места за отглеждане и възпитание на нашите деца. Не променяйте Наредба 26. Просто осигурете достойно заплащане на медицинските специалисти!!!
В същото време предложения за намаляване на необходимостта от повече медицински кадри, каквито и без това липсват; за подобряване на хигиената и да грижа за околната среда получават категоричен отказ или са оставени без коментар.
Родителите, обърнали се към нас - Антонина Кенова, Вероника Бенчева и Грета Тонева споделиха разочарованието си от това обществено обсъждане. Техните предложения за назначаване на педагози в детските ясли, за по-малко часове пред екраните и по-малко пластмаса в детските заведения не са приети. Към част от тях липсват дори аргументи или отговор от Министерството.
Наредбата вече е обнародвана
В крайна сметка малка част от предложенията вече са част от Наредба 26, а тя беше обнародвана на 8 юли. Остава въпросът как ще се реши проблемът с липсата на квалифицирани кадри. И по-важният въпрос - какъв е смисълът от обществени обсъждания, след като под внимание се взимат мнения като цитираните по-рано, а градивните предложения се подминават.
Вече отправихме своята покана към Министерството на здравеопазването да представят и своята позиция по темата. Очакваме сигналите ви за всякакви злоупотреби, измами и корупция само на gospodari.com и на телефон *3333.
МЗ приема нелепи предложения при обществено обсъждане на Наредбата за детските ясли