Изкуствен интелект помага на лекари в откриването на рак
Изкуствен интелект помага на лекари в откриването на рак. Проучване на болница в Шотландия показва дали AI може да помогне на рака на гърдата.
Изкуствен интелект откри нов антибиотик за супербактерии
Първата разработка на скрининг AI е помогнала за откриването на ранен стадий на рак на гърдата. Тя е трябвало да провери здравния асистент и участник в изпитването Джун. Сега обаче трябва да се подложи на операция.
Мамограмите са рентгенови лъчи с ниско ниво, използващи се при скрининг на рак на гърдата. Те наблюдават и откриват бучки, които са твърде малки, за да се усетят чрез напипване. Според NHS този метод помага за спасяването на около 1300 живота всяка година в Обединеното кралство.
И докато броят на жените, които са посетили рутинен скрининг на гърдите, се е увеличил в Шотландия през тригодишния период до 2022 г. То броят на рентгенолозите, които преглеждат резултатите, е намалял.
Докато експертите имат опасения, че изкуственият интелект може да доведе до изчезването на човечеството, то напоследък става ясно, че на практика той показва ползите си в здравеопазването.
AI е технология, която кара компютрите да изпълняват специфични задачи, но включва и човешки интелект. Този метод вече се използва широко в редица индустрии.
Потенциалът му да ускори процеса на откриване на лекарства и да се справя с болести показва, че много учени и лекари виждат AI като мощен инструмент за работа. Броят на скринингово откритите ракови образувания на гърдата е нараснал до 1830.
От 5000 мамографии, които се проверяват средно от рентгенолозите всяка година, между 250 и 300 пациенти биват повикани на повторен преглед. Като 30 до 40 от тях изискват по-сериозно лечение.
„Има шанс с този брой проверки да бъде пропуснат болен от рак“. Това каза д-р Джералд Лип, клиничен директор на Програмата за скрининг на гърдата в Североизточна Шотландия, пред BBC.
Проектът Gemini на NHS Grampian беше споменат в стратегията за изкуствен интелект на Шотландия, когато стартира през 2021 г. Kheiron Medical Technologies разработи AI модела Mia, използван в изпитанието, като Microsoft предостави изчислителните услуги, за да може да го поддържа. Тъй като правилата, определени от Националния съвет по скрининг, понастоящем забраняват автоматичното внедряване на AI при прегледи, д-р Лип и други рентгенолози го изпробват като допълнително средство за проверка в края на прегледите.
Джун, участничка в проучването, която е претърпяла подобна операция преди, получи биопсия за отстраняване на малка част от гръдната й тъкан. Това стана след като д-р Лип обясни как изкуственият интелект е помогнал да се идентифицира проблемната област.
„Това, което виждаме сега, е дама, която има мамографии от лявата и дясната страна, вие търсите разлики“, каза той. Чрез щракване върху бутон радиолозите могат да преглеждат и проверяват разликите, идентифицирани от AI между двете сканирания.
Д-р Лип посочи една област, оградена от AI софтуера, идентифицирайки я като проблемна. „При скрининга трябва да видите нещата, когато са малки, преди да станат големи“, добави той.
Няколко седмици след биопсията, Джун споделя, че използването на AI – вместо друг чифт човешки очи – прави процеса по-приятен. „Знаете, че гърдите Ви са на екрана и хората ги гледат“, каза тя. „Докато когато това е изкуствен интелект, това усещане, че някой Ви гледа, го няма.“
Резултатите от биопсията на Джун показват, че тя отново трябва да бъде оперирана. „Биопсията показа, че наистина имам рак в ранен стадий, но със сигурност са го хванали в по-ранен стадий този път“, споделя Джун. „Но тъй като имам предишна операция, ще отида и ще си направя мастектомия. Това не е нещо, през което искам да преминавам. Но в същото време е успокояващо, че е видян навреме.“
Кралският колеж за радиолози е принуден да се обърне към AI четците. Публикуван миналата година документ показва, че най-добрите специалисти в областта на скрининг на гърдата са достигнали възрастта си за пенсия. По този начин Обединеното кралство е изправено пред „хроничен недостиг на персонал“. Пациентите чакат твърде дълго за жизненоважни тестове и лечение на рак. А един човешки четец с AI може да „покрие половината от натоварването при четене на скринингови изображения от приблизително 1,72 милиона изображения, разчетени всяка година“.
От Aberdeen се надяват, че AI ще успее да им помогне в справянето с недостига на персонал. Както и в борбата с откриването на рак на гърдата. Но те са убедени, че изкуственият интелект никога не би успял да замени човешката мисъл, очи и интелект.
Изкуствен интелект помага на лекари в откриването на рак
Изкуствен интелект помага на лекари в откриването на рак
Коментари