Способността на света да произвежда храна е застрашена от неуспеха на човечеството да защити биоразнообразието, сочи нов доклад на ООН.
Организацията по прехраната и земеделието към ООН е установила, че природните системи, които крепят изхранването на човечеството, са разклатени. Една от причините е, че фермите, градовете и фабриките изяждат земя и влагат химикали в нея.
През последните две десетилетия приблизително 20% от земната растителна повърхност е станала по-малко продуктивна, се казва в доклада. В него се отбелязва „изтощителната” загуба на биоразнообразие на почви, гори, тревни площи, коралови рифове и на генетично разнообразие при растителните и животински видове. В океаните една трета от риболовните зони се претоварват.
Много видове, които индиректно участват в производството на храни, като например птици, които ядат вредители на култури и мангрови дървета, които помагат за пречистването на водата, са по-малко, отколкото в миналото, отбелязва проучването, което събира глобални данни, академични анализи и доклади от правителствата от 91 страни.
Установено е, че 63% от растенията, 11% от птиците и 5% от рибите и гъбите са в упадък. Освен добре документирания упадък на пчели и други насекоми, докладът отбелязва, че 17% от гръбначните опрашители, като прилепите и птиците, са също застрашени от изчезване.
Веднъж изгубени, видовете, които са критични за нашите хранителни системи, не могат да бъдат възстановени. Това поставя бъдещето на нашата храна и околната среда под сериозна заплаха. Основите на нашите хранителни системи се клатят“, пише Грациано да Силва, генерален директор на Организацията по прехрана и земеделие.
Селското стопанство също е виновно, каза той, поради неустойчиви практики на управление, като например свръхексплоатация на почвата и използване на пестициди, хербициди и други агрохимикали.
Източник: Гардиън