Първа инвестиционна банка съобщи, че е преизпълнила изискването на Българската народна банка след мащабната проверка през 2016 г., като за последните четири години се очаква капиталът на банката да се увеличи с над 350 млн. лв.
В икономически доклад на Европейската комисия за България пише, че една банка у нас не е изпълнила предписанието на БНБ да увеличи капитала си от външни източници след проверката на банковата система през 2016 г. Името на кредитната институция не е посочено в доклада, но от обясненията в него и по информация на неофициални източници на Mediapool става дума за ПИБ.
БНБ не отговори дали предписанията ѝ са коректно изпълнени За разлика от ПИБ, която публикува официална позиция по доклада на Брюксел в четвъртък, БНБ отказа да отговори на въпросите на Mediapool дали предписанията ѝ от 2016 г. са коректно изпълнени от банката. "Докладът на Европейската комисия е достатъчно изчерпателен и нямаме допълнителен коментар към него", бе лаконичният отговор на централната банка.
През 2016 г. се проведе мащабна проверка на активите на 22-те банки у нас, която установи, че две банки се нуждаят от увеличение на капитала – Първа инвестиционна банка (Fibank) и Инвестбанк. ПИБ трябваше да увеличи капиталовия си буфер с 206 млн. лв. Според съгласувания и оповестен публично към онзи момент план с БНБ това трябваше да стане чрез четири мерки – запазване на печалбата, намаляване на рисковите експозиции, продажба на придобити активи и увеличение на капитала от външни източници.
В обявлението на БНБ дори бе записано: "Банката ще увеличи капитала си до април 2017 г.". За разлика от категоричността на БНБ обаче, ПИБ тогава не пое твърд ангажимент да привлече нов капитал, а каза, че това ще стане евентуално при наличието на "благоприятни условия".
От доклада на ЕК се разбира, че ПИБ е успяла да увеличи капиталовия си буфер с 206 млн. лв., но това е станало по други начини, а не чрез влизане на външен инвеститор чрез увеличение на капитала. Според експертите на Еврокомисията увеличението на капитала чрез външни източници е важна пазарна оценка за всяка банка и е по-прозрачен инструмент в сравнение с редуцирането на риска.
Източник: Медиапул