2020 е трудна година за стартиране на бизнес, но не и за Лазар Лазаров. 31-годишният предприемач се подготвя за тази стъпка близо десетилетие. Освен това, в навечерието на своя предприемачески дебют, завършва „Бизнес академия за стартиращи предприемачи“, безплатната предприемаческа програма на Фондация „Америка за България“, в която печели голямата награда – финансиране за идеята си да отвори цех и онлайн магазин за мъжки ризи по мярка, пише Фондация "Америка за България".
Това е мотивацията, която му е необходима, за да впусне в предизвикателството.
Въпреки спада в производството на облекла в световен мащаб в началото на пандемията, след няколко месеца темпото на работа в сектора се възстановява в България – производствен център за водещи световни модни марки. Благодарение на своя десетгодишен опит в шивашката промишленост, Лазар вече познава някои от големите производители, базирани в родния му град, Плевен. Спокойният му, приветлив характер и отлична репутация в сектора отварят много врати. Получава предложения още преди да финализира договора за наем на производствен цех в индустриалната зона на Плевен, да закупи необходимото оборудване и да наеме първите си служители. Като подизпълнител на ишлеме Лазар се заема с най-трудните поръчки и винаги доставя продукцията в срок, с което спечелва доверието на клиентите и тяхната подкрепа при спадове в производството, свързани с пандемията. Персоналът му скоро се увеличава до седем работници на пълен щат и трима на непълно работно време.
Въпреки че подизпълнителската дейност помага на Лазар да гради репутация, екип и капитал, амбицията му е да развива своята собствена марка за мъжки ризи по мярка – Made Right (от англ., „направени правилно“). В момента той и партньорът му работят по уебсайт, на който клиентите ще могат да „създадат“ своята перфектно пасваща риза. Услугата ще включва помощ със снемането на мерките и съвети за правилна грижа. В бъдеще Made Right ще предлага и изработка на облекло „по поръчка“ – с кройка и довършителни елементи по желание на клиента. Лазар предвижда създаването и на IT огледало, в което клиентът да „вижда“ как ще изглежда.
Лазар говори разпалено за предизвикателството да ушиеш риза добре. Още с името на бранда Made Right той обещава на своите клиенти, че ще е безкомпромисен с качеството и че произведените от компанията ризи ще пасват безупречно и ще са максимално комфортни. „Ризата е трудна за шиене, доста по-трудно се прави от други облекла“, казва Лазар, чийто опит включва шиене на различни дрехи. Убеден е, че неудобната риза може да отблъсне човек от носенето на ризи въобще и че „ако си добър в изработката на ризи, със сигурност ще имаш клиенти, защото не много хора са добри в това. Ризата е по-фина, по-майсторска работа.“
Млада фризьорка от Ловеч демонстрира първия урок по предприемачество: “Вярвай в себе си!”
Желанието му да създава красиво, функционално и добре пасващо облекло привлича младия предприемач в индустрията. „Повечето хора влизат в този свят с идеята да станат моделиери“, казва той и първоначално, в гимназията, той самият се записва в паралелка за моделиер-конструктор. „Впоследствие разбрах, че повече ме влече да взема картината и да създам дрехата – по-техническата част, не толкова творческата.“
Любовта към шивашките предизвикателства е семейна черта. Дядото, на когото е кръстен Лазар, е машинен инженер, който цял живот шие собствените си дрехи. „Не мисля, че дядо ми някога си е купувал дрехи освен бельо и чорапи“, разказва внукът. Малкият Лазар често прекъсва игрите си, за да наблюда как дядо му методично крои, реже и шие плат за панталони, ризи и якета.
Още тогава част от него осъзнава, че ще поеме по стъпките на дядо си. Като тийнейджър се записва в Професионалната гимназия по облекло и текстил в Плевен, жадно усвойвайки всичко, което предлага училищната програма. Истинската му подготовка обаче започва едва след като завършва гимназия и си намира работа в голяма плевенска фирма за производство на облекла. Заема различни длъжности във фабриката, учи много и се справя толкова добре, че не след дълго е повишен до мениджър. За да разшири знанията си, Лазар следва текстилно инженерство и технологии в Техническия университет в Габрово.
Лазар обмисля възможността за собствен бизнес от години, а и ризите са му отколешна страст. За да усъвършенства техниката си, шие за приятели и познати. Когато научава, че Бизнес академия за стартиращи предприемачи набира участници за група в родния му град през 2019 година, не се поколебава и се записва. Това е стъпката, която променя всичко – тя не само му дава смелост да реализира амбицията си, но осигурява и част от първоначалния капитал за Made Right.
„Едно от най-хубавите неща на програмата е, че ти помага да прецениш доколко реална и осъществима е идеята ти, колко потенциал има в нея“, казва той.
Практически насоченото обучение и ментори доброволци с опит в предприемачеството помагат на участниците да превърнат идеите си в действащи бизнеси. Тримесечната програма им дава основни познания за стартирането и управлението на бизнес: финансово планиране, развитие на продукти и услуги, ценообразуване и продажби, счетоводство, правни въпроси и много други. В края на програмата много от начинанията са вече факт.
„BASE ми даде една увереност, едно спокойствие, че това е пътят, просто трябва да започна и нещата ще се случат поетапно. Бях по-притеснен две години преди това, когато само го обмислях“, разказва Лазар, през смях.
Само за година и половина Made Right доказва, че името ѝ е на място. С качествена работа, изпълнена в срок, компанията печели редовни поръчки и доволни клиенти. Междувременно работата по уебсайта напредва и до няколко месеца Made Right ще направи своя дебют в дигиталното пространство. Засега клиентите могат да поръчат риза с марка Made Right, като се свържат с компанията директно.
„Искаме да сме сигурни, че клиентите ни ще са не само доволни, а по-доволни от каквото и да е друго“, категоричен е Лазар.
Поставил си е амбициозна цел, но далеч се стига само ако се целиш високо.
Бизнес академия за стартиращи предприемачи (BASE) е обучителна програма по предприемачество, разработена от Фондация „Америка за България“ и провеждана съвместно с организации като сдружение „Индустриален клъстер Средногорие“, Национално сдружение на малкия и среден бизнес, Асоциация на българските лидери и предприемачи (ABLE), Съвет на жените в бизнеса в България, сдружение „Магна Натура“, фондация „Източен Акселератор“, фондация „Общество и сигурност“ и Тръст за социална алтернатива. От своето първо издание през 2018 година, програма BASE е помогнала на десетки предприемачи от цялата страна да изградят или разрастнат своите малки бизнеси, създавайки стотици работни места в Ловеч, Троян, Плевен, Мирково, Златица, Панагюрище, Етрополе, Елин Пелин и София.
Източник: Фондация "Америка за България"