Сигнализирай!

Загубите от забавянето на интерконектора може да струват 1,5 милиона на ден

Gospodari.com
Gospodari.com
06.01.2022 г.
16
0

Министърът на енергетиката Александър Николов ("Има такъв народ") каза, че загубите от забавянето на газовия интерконектор с Гърция може да достигнат милион и половина лева на ден. Това се случи на изслушване пред Народното събрание в четвъртък, пише Свободна Европа. Той добави, че България ще настоява за компенсация от страна на строителя заради забавянето, което доведе до начисляване на неустойки по договора за изпълнение.

Идеята за изграждането на интерконектора възниква още през 2009 година, но строителството му започва едва през 2019. Първоначално крайният строк за влизане в експлоатация е юли 2021, но е удължен по молба на изпълнителната фирма още през март. През декември обаче стана ясно, че строителството на интерконектора няма да завърши навреме. Така беше поставен под въпрос и новият срок за влизане в експлоатация, който е юли 2022.

Загубите от забавянето на интерконектора може да станат 1,5 млн. на ден

Шокът с цените в България: какви са причините?

Николов добави, че целта на министерството е да спази този срок и сегашното правителство полага всички усилия проектът да се осъществи, като министърът е в непрекъснат контакт с гръцкия си колега Костис Скеркас.

ГЕРБ от своя страна обвиниха служебното правителство, че е бавило проекта допълнително в продължение на осем месеца.

До идеята за изграждане на интерконектор се стигна по време на газовата криза през зимата на 2009 г., когато Русия спря транзита на газ през Украйна. Оттогава минаха близо 13 години. По план тръбата ще бъде с дължина 182-километра и по нея ще се доставя газ от Азербайджан.

В този период се появиха проблеми в договорите между инвеститорите, проблеми в проектната компания, забавени процедури, жалби на конкуренти на избрания строител.

Първоначално договорът с фирмата изпълнител на проекта – гръцката J&P AVAX S.A. – предвиждаше интерконекторът да бъде завършен до април 2021 г., а срокът за въвеждане в експлоатация беше юли 2021 г. Компанията обаче поиска удължаване на срока по договора заради пандемията от Covid-19.

Желанието беше одобрено от българското правителство, като анексът към договора предвижда строителството да завърши до края надекември 2021 г., а тръбата да влезе в експлоатация до 30 юни 2022 г.

Загубите от забавянето на интерконектора може да станат 1,5 млн. на ден

Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.