Кой и как получава помощта за бежанците от Украйна у нас?
Украинските бежанци в България ще имат право на помощ в размер на до 40 лв. на ден за срок от 3 месеца - това е решението на Министерски съвет за осигуряване на подкрепа на хората, избягали от войната в Украйна.
Парите обаче няма да се отпускат "на калпак" на бежанците, каквито твърдения се разпространяват през последните дни.
Асен Василев: Очакваме стотици хиляди бежанци в кратки срокове
Средствата са предназначени за покриване на нощувка и храноден (закуска, обяд и вечеря - бел. ред.) в конкретно описани места за настаняване - хотелите, категоризирани и регистрирани в Националния туристически регистър, обекти на общините и държавата, ученически и студентски общежития.
Ако украински бежанци бъдат настанени под наем в частни жилища, собствениците им няма да получават помощта от 40 лв./ден - поне към настоящия момент.
За да имат право на достъп до средствата, гражданите на Украйна ще трябва да се регистрират за т.нар. "временна закрила" в България в срок до 31 март.
Вълната от Украйна към България е значителна на фона на по-ранните миграционни кризи - само за две седмици в страната са влезли около 30 000 души, включително 9000 деца. За сметка на това, през цялата 2015 г. в България са пристигнали 21 000 чужденци, търсещи убежище.
Собствениците на по-големи туристически бази в момента имат по-голям интерес да приемат пристигащите бежанци от Украйна
Ако има риск подкрепата от 40 лв. на човек да се окаже недостатъчна за издръжката на местата на настаняване, може да се мисли и за увеличаването й, за да не се окаже, че хората ще останат без подслон.
Стана ясно колко украински бежанци са влезли у нас от 24 февруари насам
Причината да не се отпускат средства за хората, които настаняват бежанци в частни домове, е, че държавата няма механизъм за контрол - т.е. кога, колко души и за какъв период от време са приети в съответното лично жилище.
В хотелските бази вече има изградени контролни системи, а държавата в момента няма капацитет да проверява останалите места, пускани свободно под наем.
Всички хора от Украйна, които се регистрират и поискат временна закрила, ще имат право и на социална подкрепа. Какви ще са конкретните й размери, все още се обсъжда.
Статут на временна закрила от следващата седмица ще може да се поиска във всяко районно полицейско управление на страната. Експертите призовават украинските граждани и хората, които им помагат в България, да се възползват от процедурата за временна закрила, а не да кандидатстват за т.нар. "международна закрила" пред Агенцията по бежанците.
Вижте в кои сектори у нас най-много се търсят украински работници
Статутът ще даде възможност на хората да получат право на социална или медицинска помощ (тя ще се предоставя на хора с хронични заболявания, възрастни хора, деца, бременни жени, хора с увреждания след регистрация).
Кой и как получава помощта за бежанците от Украйна у нас?
Източник: Булевард България
Снимки: БулФото