В последния месец срещу български институции са извършени няколко кибератаки. Наличните данни сочат, че те са извършени от руски хакерски групи и са били добре координирани. Това казва пред Свободна Европа министърът на електронното управление Божидар Божанов.
„На 4 април е инсталиран вирусът на сървъра на „Български пощи“. След това седмица- две на практика той е стоял до момента, в който ще направи най-много щети, а именно, когато започнат да се раздават пенсии и Великденските надбавки. Това е един от индикаторите, че това е координирана, целенасочена атака, а не просто, че някой е намерил нещо уязвимо“, каза Божанов и добави, че вирусът е работил така, че ако настройките на операционната система на сървъра е на бивши съветски републики, то той е нямало да бъде активиран.
Хакерската атака срещу “Български пощи” носи почерка на руските служби (видео)
Той подчерта, че това „не е достатъчно“ да се твърди, че атаката задължително е свързана с руски хакерски групи и руските служби, но „навежда сериозно в тази посока“.
Зачестяват атаките по границите на Европейския съюз
„Предвид че и в последните седмици кибератаките срещу държави по границите на доста държави от ЕС с Русия и Беларус зачестяват, можем да насочим поглед натам“, каза още Божанов.
Министърът каза още, че в България, освен „Български пощи“, са били атакувани и други институции като Агенцията за бежанците, но там последствията не са били толкова тежки. Данните от тези атаки отново сочат, че извършителите, най-вероятно, са руски хакерски групи.
Целите по-скоро показват, че това е мислено координирано
"Държавна агенция за бежанците в момента е много ангажирана във връзка с украинските бежанци. Ясно е, че тази атака не е случайна“, каза Божанов.
По думи на министъра от началото на войната и преди това институциите са предприели мерки за повишаването на нивото на киберсигурност, като са направени и проверки на някои от ключовите обекти в страната като АЕЦ „Козлодуй“. Подобряване на защитата е имало и за други публични предприятия.
ЕС и Великобритания обвиняват пряко Русия в провеждането на кибератака
Във вторник Европейският съюз (ЕС) и Великобритания за първи път обвиниха Русия пряко в провеждането на кибератака. Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел посочи, че става въпрос за кибератака от 24 февруари, станала само час преди началото на руската инвазия. Тогава Русия е предприела действия срещу Украйна, с които е увредила спътниковите връзки в международен мащаб и е улеснила последвалото нахлуване на руските войски.
Атаки към Украйна от хакери, свързани с правителството на Русия
В края на април в свой доклад технологичният гигант Microsoft посочи, че от началото на войната хакери, свързани с правителството на Русия, стоят зад над 37 кибератаки срещу Украйна. От компанията откриха още, че атаките на хакерите са били синхронизирани и са се насочвали към едни и същи цели като тези на руската армия.
“Български пощи” не приемат никакви пратки вече 10 дни
МВР иска да увеличи заплатите на служителите от отдел "Кибепрестъпност" в ГДБОП, става ясно от промяна в наредба, публикувана за обществено обсъждане. Предвижда се те да получават до 230% от заплатата си допълнително всеки месец. Промяната ще важи и за работещите в друга дирекция – "Специални операции". Тя се занимава с внедряването на агенти под прикритие и друга специфична дейност – контролирана доставка, пише Самуил Димитров за Mediapool.
Специфични дейности
Даването на допълнителен процент към заплата е стара практика в МВР. В софийските дирекции могат да получат до 90% от възнаграждението. Тези средства се определят по различни критерии за различните отдели. За разследващите полицаи например се отчита броят на водените досъдебни производства. Сред служителите обаче има недоволство, тъй като не всички получават еднакви суми. В столицата може да се вземат до 90% отгоре, но в Пловдив, Варна и Бургас летвата е по-ниска – до 70 на сто от базата, а в по-малките дирекции – до 50%. В специализирания отряд за борба с тероризма се дават до 200%, а в главните дирекции като национална полиция – до 100%.
Тези пари се отчитат като допълнително възнаграждение за "специфични дейности". На практика това е начин полицаите да получат по-високи заплати, тъй като стартовите са много ниски и кандидати трудно се намират. Горната граница от определения процент не се достига от всички служители и често парите може да са по-малко.
Те са много важни
Именно заради голямото текучество на кадри и ниските стартови заплати се прави опит да се увеличат парите за отдел "Киберпрестъпност". В мотивите към наредбата се посочва, че тази структура е единствената международна контактна точка за обмяна на информация за престъпления, свързани с криптовалути. Освен това изпълнява и функциите на център по киберпрестъпност.
"Тези дейности включват получаване и разследване на сигнали за широк кръг от кибер и киберсвързани престъпления, взаимодействие с прокуратура и съд в тази насока, както и с чуждестранни правителствени и частни организации. Във функционалната компетентност на отдела е реагиране на инциденти в киберсигурността в МВР. При възникване на хакерска атака, компютърно-информационен инцидент или друго неблагоприятно въздействие върху киберсигурността на системите на МВР, служителите на отдела притежават необходимите специфични познания, софтуер и техника, както и изградени способи за връзка с национални и международни партньори, с цел противодействие и неутрализиран", пише в мотивите.
Няма нужда от още средства
МВР разполага с достатъчно пари, за да приеме промяната, става ясно от мотивите към наредбата. В тях е записано, че няма да са нужни допълнителни средства към бюджета.
Хакери са атакували информационните системи на Български пощи
Промяната се предлага на фона на скорощната хакерска атака на системите на "Български пощи". Седмици наред институцията не може да заработи нормално.
Хакерските нападения срещу България зачестяват и са с руски почерк
Източник: Свободна Европа, Mediapool