Българските деца учат с 25% по-малко от връстниците си.
„Нашите деца учат с месеци по-малко от връстниците си в чужбина. Това е много неравен старт“, каза министърът на образованието Николай Денков в интервю за bTV.
„Това трябва да се компенсира, затова наред с промените в учебните програми, трябва да помислим и как да удължим учебната година“, каза Денков.
Той лансира идеята си за по-дълга учебна година, като предложението е тя да започва на 1 или на 7 септември. За момента обаче е налице голяма съпротива от учителите, която, в повечето случаи, е с несериозни аргументи.
Министър Денков обеща актуализирани учебни програми от септември (видео)
"Учебната година 2022/2023 година ще започне на 15 септември, въпросът е кога ще завърши и как ще започне следващата", каза министър Денков.
Предстоят преговори с учителите как да бъдат компенсирани, ако началото на учебната година бъде изтеглено в първите дни на септември. Именно в допълнителното натоварване са критиките на учителското съсловие.
На въпрос за заплатите на учителите, министър потвърди вече обявеното обещание за 125% ръст спрямо средната работна заплата - и тъй като предстои тя да се повиши, ще се повиши и заплащането на преподавателите, обясни Денков.
Проблеми с учебния материал
Друг проблем, който очерта Денков, е, че учебният материал не е съобразен с възрастта.
„Материалът е поднесен сложно. Най-много оплаквания има по отношение на математиката в някои от класовете“, каза той.
Учениците не разбират смисъла да учат математика
„Искаме базовите учебници да следват стриктно програмите. Това различно ниво, което имат учениците, то трябва да бъде покрито с учебните помагала. Става едно объркване, ако учител избере по-сложен учебник – нито го покрива качествено, нито децата го разбират“, каза Денков.
По думите му около 5% от децата в системата не посещават учебни заведения или около 40 хиляди деца.
Българските деца учат с 25% по-малко от връстниците си
Източник и видео: bTV
Снимки: iStock