Сигнализирай!

Учени искат да отворят кристал на 830 млн. години с потенциално жив организъм (видео)

Gospodari.com
Gospodari.com
28.05.2022 г.
46
0

Учени искат да отворят кристал на 830 млн. години с потенциално жив организъм.

Бъдеще без клане на животни: Изграждат биореактори за изкуствено месо в САЩ

https://youtu.be/NbCcta4wMXo

Наскоро учени обявиха, че са се натъкнали на миниатюрни останки от прокариоти и водорасли. Те били пленени в кристалите на халит на около 830 млн. години. Сега те заявиха, че възнамеряват да разчупят минерала и да проверят дали тези древни организми действително са живи или не.

Първоначално екипът представи своето откритие по-рано този месец в научното издание Geology.

Пробите

С помощта на проби, взети от формацията Браун от Геоложкото проучване на Западна Австралия от 1997 г., Шредер-Гомес и нейните колеги успяват да проведат изследване на непроменения халит.

Той е от неопротерозойя с помощта на неинвазивни оптични методи. По този начин минералът остава непокътнат, което означава, че всичко, което се намира в него, е попаднало там в момента, в който кристалите са се формирали.

Работата

Учените използват преминаваща светлина и ултравиолетова петрография. Първо с ниско приближение, за да идентифицират кристалите на халита. А след това – с до 2000x, за да изучат течните инклузии в него (когато кристалите се образуват в солената среда. Именно в тях може да попаднат малки количества течност. Това са т.нар. течни инклузии и те реално представляват останки от водите, в които халитът се е кристализирал).

Именно посредством тези изследователски техники учените се натъкват на органични твърди и течни елементи. Те са консистентни (на базата на своя размер, форма и ултравиолетова флуоресценция) с прокариотни и евкариотни клетки.

Детайлите

Вижте и видео на невероятния кристал. Обърнете внимание на мехурчето в него – именно в рамките на тази изпълнена с течност кухина се намират потенциално живите организми.

Предишни научни трудове подсказват, че ако се озоват в течните инклузии на солни кристали, микроскопични форми на живот могат да оцелеят в латентно състояние в продължение на стотици милиони години. Ето защо шансът организмите в халита да са живи е сравнително висок.

„Съществуват малки кубчета от оригиналната течност, от която са се образували солните кристали – казва Кати Бенисън, геолог от Университета в Западна Вирджиния пред NRP. – За наша изненада забелязахме и форми, каквито бихме очаквали от микроорганизми. Те може все още да са живи в този запазен микрохабитат на 830 млн. години“.

Да, разбуждането на форми на живот на 830 млн. години не звучи като добра идея. Бенисън обаче е убедена, че нямаме поводи за притеснения.

„Да, действително звучи като лош филм от категорията B. През последните години обаче са извършени множество проучвания по темата, които показват как може да се случи това по възможно най-безопасния начин“, добавя тя.

Източник: IFLScience, сп. "Обекти"

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.