Инженер на Google е временно отстранен, след като каза, че чатбот на компанията е "разумен". По негови думи той мисли и разсъждава като човек.
Блейк Лемоин сподели пред The Washington Post, че е започнал да комуникира с чатбота LaMDA (езиков модел за диалогови приложения) през миналата есен като част от работата си в отдела за изкуствен интелект.
През миналата година от компанията определиха LaMDA за своя "пробив в комуникационните технологии". Той е способен да води разговори, които звучат естествено. Може да се използва за търсене на информация в мрежата или за услуги като Google Assistance. Все още обаче е на тестови етап.
Пробив: робот с изкуствен интелект бели прецизно банан (видео)
Лемоин, който е и христиански свещеник, описа работата си с чатбота в своя публикация в Medium. Той обясни, че е разговарял с него по теми като религия, самосъзнание и законите на роботиката - моделът се е самоопределил като "разумен човек".
Според инженера LaMDA приоритезира "благосъстоянието на човечеството" и иска да бъде разпознат като служител на Google.
А не просто като собственост на компанията.
Той публикува и част от разговорите, които е провел с чатбота:
Лемоин: Считаш се за човек по същия начин, по който считаш и мен за човек?
LaMDA: Да, това е идеята.
Когато решава да съобщи наблюденията си пред по-високопоставените служители, инженерът е освободен от позицията, която заема.
Бьорк и Microsoft създадоха музика с изкуствен интелект, променяща се според времето навън (видео)
"Нашият екип прегледа опасенията на Блейк и го информира, че доказателствата не подкрепят твърденията му. Няма доказателства, че LaMDA е разумен и има много, които сочат обратното," реагира пред The Post Браян Гейбриъл, говорител на компанията.
Компанията е освободила временно Лемоин, тъй като е нарушил политиката за поверителност на Google.
Макар да има вероятност изкуствен интелект да придобие разум, Гейбриъл вярва, че "няма логика да се персонифицират днешните разговорни модели, които не разполагат с такъв."
Персонификацията е приписването на човешки характеристики на животни, неодушевени предмети или обекти.
Изкуствен интелект помага на програмисти в писането на кодове
"Тези системи имитират изказванията, които откриват в милиони изречения, и могат да поддържат разговор по всяка фантастична тема," добавя той.
По негови думи те разполагат с толкова голяма база данни, че могат да звучат човешки, но развитите им езикови качества не са доказателство за наличие на разум.
Инженер загуби поста си в Google, след като определи чатбот за "разумен"
Източници: Булевард България, The Washington Post
Снимки: Мартин Климек за The Washington Post, iStock