До преди три месеца Елена Гунчева изглеждаше като "втория човек" във "Възраждане" след Костадин Костадинов, пише Булевард България.
Тя беше кандидатът му за вицепрезидент, влезе в Народното събрание като водач на листата в град Пловдив, вписа Атанас Мангъров като свой нещатен сътрудник, участваше в протеститe срещу Covid-сертификатите, присъстваше и на честванията за Трети март на Шипка, завършили с "бой" със снежни топки по Кирил Петков.
Позициите ѝ против ваксините, против НАТО и против "дискриминационните привилегии" за украински бежанци съвпадаха изцяло с основната партийна линия на "Възраждане".
Всичко се промени в края на март, когато Гунчева публикува прословутия си Facebook-статус.
В него тя изрази надежда и готовност да помогне с координати, ако Русия използва "високоточкови оръжия", за да бомбардира българския Министерски съвет.
Елена Гунчева – фаталната жена на „Възраждане“ (видео)
Последва осъдителна декларация от всички посланици на държави членки на ЕС в България, публично разграничение на тогавашния председател на 47 НС Никола Минчев и позакъсняла проверка на Специализираната прокуратура по сигнали за извършено престъпление.
Оттогава насам Гунчева явно изгуби позицията си на говорител на "Възраждане". Справка в сайта Strazha.bg показва, че последната ѝ реч от трибуната датира от 19 май - и то с декларация срещу монтираните метални решетки на входа на парламента. А не по тема от основния дневен ред на партийната ѝ група.
Гунчева беше и единственият депутат, който не участва във вота на недоверие.
Формалното обяснение беше, че страда от травма на крака и е в болничен отпуск.
Седмица по-рано обаче тя все пак присъства физически на заседанието, когато Никола Минчев беше свален като председател. Оказва се, че този епизод може би е изиграл по-важна роля за отсъствието ѝ от контузеното коляно.
И адвокатурата подхвана Елена Гунчева от “Възраждане”
"Миналата седмица отидох, въпреки болките, в Народното събрание да гласувам за оставката на Никола Минчев. Дори поисках да говоря на трибуната и да кажа чисто юридически аргументи защо ще подкрепя оставката. Само че не ми беше разрешено", пише Гунчева в своя публичен канал в Telegram.
В серия от публикации, посветени формално на правителствената криза, депутатката от "Възраждане" дава да се разбере, че има сериозно разминаване между партийното ръководство и собствените ѝ възгледи за работата ѝ като народен представител.
Гунчева посочва, че "спазва партийната дисциплина" дори след като са ѝ "забранили да говори по медии".
Скандалът “Гунчева“: Това не е просто проява на лош вкус
"Моето мнение не се чува от четири месеца - нито от трибуната, нито от медиите, нито от партийните страници и групи. И уверявам ви, това не е, защото мълча. А защото съм свободна и винаги ще бъда. Без да позволявам някой друг да ми слага думи в устата и да ми бъде казвано какво да говоря", пише Гунчева.
"Свободата, народе, е свободата да можеш сам да мислиш и сам да вземаш решенията. Включително дали да гласуваш с ГЕРБ. Дали да питаш защо не се разследват далаверите им", пише тя, като поставя въпроса защо говорителите и групите на "Възраждане" в социалните мрежи не поставят на обсъждане становищата и законопроектите, които самата тя е изготвяла.
"Аз съм свободна. Включително да не козирувам на никого, било то премиер или министър или лидер. Може би моето мнение не е най-правилното. Но си е мое. И чужди думи няма да повтарям. Чужди мисли няма да изричам. И чужди идеи няма да реализирам. Точно съм свободна и винаги съм била. Затова съм неудобна на всички - и на управляващи и на опозиция", пише още Елена Гунчева.
На въпросите на последователите ѝ дали ще напусне "Възраждане", тя описва разочарованието от невъзможността да "реализирам моите си идеи" и от това, че преди да стане депутат, е имала повече медийно отразяване, отколкото след като влиза в парламента.
"Не искам да напускам Възраждане. Но пък и не мога повече да търпя някой да ми дава наклон на мисленето и действията".
"Знам, че партийната дисциплина е важна. Но ролята на лидера е точно да намери баланса. И смятам, че партията само губи от това, че не се чувам. Но пък може и да греша и да съм никоя, както ми беше обяснено", казва тя в Telegram.
Гунчева се оплаква и от това, че партийното ръководство я е оставило "да се оправя сама" срещу "класическия черен PR", след като установила, че противниците ѝ са "прикрепили фотографи нарочно да ме дебнат и снимат в идиотски пози, като допълнително обработват снимките, за да ме изкарат като вещица".
Прогнозата на Елена Гунчева за развитието на партийната сцена след вота? "ГЕРБ ще са първа политическа сила, колкото и да не ни се иска". В представите ѝ "Възраждане" може да станат "втора или трета политическа сила - за първа е необходима огромна мобилизация за вота и никакви грешки".
Стефан Янев не е изрично изключван потенциален партньор.
Но Гунчева не вижда как той би могъл да влезе с голяма група в следващ парламент, след като в партията му "освен Янев други известни няма".
Рупорите на руската пропаганда в България
На въпроса от неин последовател "защо не подкрепите/създадете тайно проект, който да влезе в коалиция с вас след изборите" (въпреки че по собствените уточнения на питащия "политинженерингът е специалност на Държавния департамент и ЦРУ"), Елена Гунчева отново подсказва за възможна раздяла с "Възраждане":
"Трябват здрава подкрепа и пари. А и много време. Не искам да започвам нещо ново, докато окончателно не се убедя, че наличните ще се провалят".
"Исках да говоря, не ми беше разрешено": Къде изчезна Елена Гунчева от "Възраждане"?
Източник: Булевард България