След като през 2021 г. повечето мерки за ограничаване на Covid-19 бяха отменени от държавите-членки на ЕС, емисиите въглероден диоксид (CO2) от изгаряне на изкопаеми горива в ЕС (главно нефт и нефтопродукти, природен газ, въглища и торф) се увеличиха с 6,3% спрямо предходната година. Това съобщи Европейската статистическа служба (Евростат).
София отново осъмна с мръсен въздух
СО2 емисиите имат водещ принос за глобалното затопляне. Те представляват около 75% от всички емисии на парникови газове в ЕС, предизвикани от човек.
Климатичните условия (например студена/дълга зима или горещо лято), икономически растеж, брой на населението, транспорт и промишлени дейности са също фактори, които влияят на емисиите, коментира Евростат.
София е на 6-то място в света по мръсен въздух (графика)
Оценките показаха, че емисиите на CO2 са нараснали през 2021 г. в почти всички държави-членки на ЕС. Но най-голямо е увеличението в България (+18,0%). Следват Естония (+13,1%), Словакия (+11,4%) и Италия (+10,6%), изтъкна Европейската статистическа служба.
Единствените две държави с прогнозно намаление на емисиите на CO2 са Португалия (-5,5%) и Финландия (-1,5%).
България е на трето място в света по смъртност от мръсен въздух
През 2021 г. увеличението на емисиите на CO2 се дължи главно на нарастващото използване на твърди изкопаеми горива (което допринесе за над 50% от увеличението). Течните изкопаеми горива са отговорни за над 29% от увеличението, докато за 21% може би е отговорен природният газ. Намаленото използване на торф леко облекчи увеличението на емисиите на CO2.
Евростат: България изпревари всички в ЕС по увеличение на въглеродните емисии
Източник: DIR.bg, Eurostat