Украинската киберполиция разкри ферма с 1 млн. ботове, разпространявали дезинформация в социалните мрежи.
Фермата е имала за цел да дискредитира информация, идваща от официални украински държавни източници. Както и да дестабилизира социалната и политическа ситуация в страната и да създаде вътрешни размирици.
Посланията, разпространявани от фалшивите акаунти, са в съответствие с руската пропаганда. Смята се, че операторите на машината за дезинформация са членове на руските специални служби.
Кибератака отложи обръщението на Путин пред икономическия форум (видео)
Ботовете са автономни софтуерни програми, имащи за цел да пускат автоматични задачи в интернет. Най-често имитират човешка дейност, като например да изпращат съобщения или имейли, да публикуват коментари и подобни. Могат да се използват (и често се случва) и за разпространяване на фалшиви новини.
Според разследването на СБУ зад престъпната група стои руски "политически експерт", който в миналото е живял в Киев.
"Това лице е организирало информационни и подривни дейности, които са били поръчани от една от вътрешните политически сили. За координиране на действията той е поддържал контакти с настоящ депутат, който е член на близкия кръг на бившето ръководство на нашата държава", пише в изявление на СБУ.
Разследването все още продължава. Очаква се скоро да се разкрият всички участници в операцията и да им бъдат повдигнати обвинения.
Кибератака срещу Украйна свали правителствени и банкови сайтове
Откритата ферма е била разположена в Киев, Харков и Виница. За създаването на ботовете са използвани 5 хиляди SIM карти за регистриране на нови акаунти в социалните мрежи. Операторите са използвали и 200 прокси сървъри, които са подправяли действителните IP адреси и са избягвали откриването на измамна дейност и блокирането ѝ от платформите на социалните медии.
Според СБУ операторите на бот фермата са разработили и внедрили персонализиран софтуер за дистанционно управление на акаунтите в социалните медии, като са ги координирали за прокарване на необходимите пропагандни съобщения.
Последно те са разпространявали фалшива информация за предполагаемия конфликт между ръководството на президентската канцелария и главнокомандващия на въоръжените сили на Украйна. Както и кампания за дискредитиране на първата дама Олена Зеленска.
Източник и снимки: Security Service of Ukraine