Закриват Центъра за безопасен интернет за деца и горещата линия към него поради липса на финансиране. Повече от 15 000 случая на онлайн насилие, тормоз и сексуална експлоатация над деца ще останат неадресирани, съобщиха от организацията.
Омбудсманът Диана Ковачева сезира служебния заместник министър-председател по обществен ред и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев. А също и служебните министри на правосъдието Крум Зарков, на електронното управление Георги Тодоров, на младежта и спорта Весела Лечева, както и председателя на Държавната агенция за закрила на детето Елеонора Лилова. Ковачева изтъкна опасността, която се крие зад прекратяването на центъра и закриването на горещата линия SafeNet.
Националният център за безопасен интернет работи изцяло на проектно финансиране.
50% от средствата идват благодарение на Европейската комисия и чрез европрограмите "Безопасен интернет" и "По-добър интернет за децата".
Гореща линия за безплатни консултации за „педиатричните“ ваксини и за пациенти с Covid-19
"За съжаление държавата вече една година не може да намери адекватни механизми, за да може да осигури държавно съфинансиране. И по този начин да гарантира на децата в България закрила от посегателства в интернет. Отговорно трябва да отбележа, че на практика НЦБИ вече 16 години изпълнява ангажименти на държавата, произтичащи от редица международни актове, към които страната ни се е присъединила. Както и от разпоредбите на европейски директиви, с което да защити на практика правото на децата да се възползват безопасно от възможностите на дигиталната епоха. Именно в тази посока са и препоръките на Съвета на Европа към България да финансира дейности, осъществявани от гражданското общество, за превенция на рисковете и защита на децата в дигиталното пространство, за което ме сезираха и от Националната мрежа за децата", пише омбудсманът.
Тя подчертава колко е важна дейността на центъра, който е основан през 2005 г. от Фондация "Приложни изследвания и комуникации". SafeNet е открита година по-късно.
Горещата линия поема сигнали за тежко насилие, трафик, сексуална експлоатация, детска порнография, онлайн посегателства срещу деца и непълнолетни, тормоз и др.
Тя е начин децата да поискат помощ.
В България почти липсват горещи линии за каквото и да било. Макар да има няколко за жени, жертви на насилие, и за подкрепа на ЛГБТИ общности, което, разбира се, е напредък, усилията за социална подкрепа спират дотук. Нямаме например гореща линия за хора с емоционални и/или психически проблеми или за хора, които обмислят да отнемат живота си.
И ето че още една гореща линия, силно нужна на страната, е закрита. През 2022 г. вместо да сме все по-близо към една развита европейска страна, може би вървим километри назад.
Източник: DIR.bg
Снимки: iStock
Видео: Pexels