Сигнализирай!

Ще върне ли Великобритания най-скъпия диамант от короната на Индия?

Gospodari.com
Gospodari.com
21.09.2022 г.
14
0

Ще върне ли Великобритания най-скъпия диамант от короната на Индия? Този въпрос, повдиган десетилетия, получи нов тласък след погребението на кралица Елизабет II, пише Dir.bg.

Великобритания се прости с кралица Елизабет II (видео)

Имперският символ съпроводи кралицата до мястото на вечния ѝ покой и ще се появи отново при коронацията на Чарлз Трети. Внушителната корона е украсена със скъпоценни камъни и 105-каратов диамант, смятан за един от символите на някогашната Британската империя.

https://www.youtube.com/watch?v=eP0y5S3fK44

Името Кохинор идва от персийски и означава "планина от светлина". Той е оценяван на 591 милиона долара и се смята, че е открит в мините Колур в съвременния индийски щат Андхра Прадеш по време на управлението на династията Какатия. Бил е притежание на няколко индийски династии, на монголите, на персийските, афганистанските и сикхските владетели, преди да попадне в британската колониална империя.

Бижуто е в центъра на политически и правни противоречия с Индия от години. Потребители в социалните мрежи в Индия настояват за връщането на прочутия скъпоценен камък.

Смъртта на кралица Елизабет II изправя Шотландия пред избор – за или против независимостта

Великобритания последователно отхвърля претенциите и твърди, че е законен собственик на скъпоценния камък. Това мнение се поддържа и от Върховния съд на Индия, според който диамантът не е плячкосан или откраднат, а придобит от колонизаторите чрез правен договор.

Служители на храм в Източна Индия също са започнали кампания с цел връщане на камъка. Те цитират писмо от сикхския император Ранджит Сингх, в което той се бил заклел да предложи диаманта на божеството на храма, преди британците да го вземат.

Видео: CNN

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.