Хакерската атака на 15 октомври, от която бе потърпевш и сайтът на президентството, е засегнала общо 14 интернет страници. Това са били сайтове на министерства, агенции и други институции.
Сайтът на президентството е бил обект на масирана хакерска атака
Няма информация за опити за източване на чувствителни данни. Сайтовете са били временно с ограничен достъп или затруднена функционалност. Това заяви Десислава Петрова, говорителят на Софийската градска прокуратура.
Тя поясни, че има данни, че сайтът на Летище Бургас е бил обект на атаката и не е бил достъпен около 13 ч.
Руски хакери твърдят, че са сринали сайтове на български институции
"Към момента е установена самоличността на лице, за което има данни, че е съпричастно към извършеното престъпление, но се работи по проверка и установяване на още 150 лица", обясни Петрова.
От Прокуратурата обясниха, че се работи по установяването на точната локация на извършителите. Както и местоположението на лицето, за което се знае, че е замесено. Тази информация е била установена от Националната следствена служба.
Руският град Магнитогорск е един от установените като източници на кибератаката.
Говорителят на СГП заяви, че е вероятно да се поиска екстрадиция на вече установеното лице.
„Дали лицето ще бъде предадено е решение на компетентните органи на друга държава. Ако не получим съдействие от тях, за българските съдебни власти има възможност да започнат неприсъствена процедура по съдене и търсене на наказателна отговорност от лицето, за което сме събрали доказателства, че е извършител на престъплението“, обясни Петрова.
Наказанието за киберпрестъпление е до 12 години лишаване от свобода и до 30 000 лева глоба.
Видео: bTV