Генерираме средно по 34 кг отпадъци от пластмасови опаковки годишно. Това се посочва в доклад на европейската статистическа агенция Евростат.
През 2020 година всеки жител на Европейския съюз е произвел средно по 34,6 кг пластмасови отпадъци. 13 кг или 37,7 на сто са били рециклирани, посочват от Евростат.
Според последните налични данни на Евростат за България от 2019 година на жител на страната се падат средно по 11,82 кг рециклирани пластмасови отпадъци, докато средното ниво за ЕС е било 14,03 кг. Това означава, че 50,6 на сто от всички пластмасови отпадъци в България са били рециклирани през 2019 г. В ЕС този дял е 40,6 на сто, пише bTV. Тези данни отреждат на страната ни шестото място по най-голям дял на рециклираните пластмасови отпадъци сред членките на ЕС. Преди нас са Испания, Словакия, Швеция, Нидерландия и Литва.
Covid-19 пандемията е произвела 8,4 тона пластмасови отпадъци до момента
По-малко рециклиране на пластмаса поради промяна в метода
Между 2010 и 2020 година обемът на отпадъците от пластмасови опаковки, генерирани на глава от населението, се е увеличил с 23%. Рециклираният обем на отпадъците от пластмасови опаковки обаче също се е увеличил с 32%. Въпреки това подобрение количеството пластмасови опаковки, които не са били рециклирани, се е увеличило с 3,4 кг на жител от 2010 година насам, отчита Евростат. Причината е по-голямото увеличение на абсолютното количество генерирани отпадъци от пластмасови опаковки.
По-строги правила за отчитане на рециклиране влязоха в сила през 2020 година, припомнят от институцията. Те включват хармонизирана точка за изчисление за рециклиране и по-стриктно отчитане на фракциите от композитни опаковъчни материали.
Холандия, Литва, Словакия, Испания, България и Кипър рециклират повече от половината от генерираните отпадъци от пластмасови опаковки. За разлика от това, по-малко от една трета от пластмасовите отпадъци от опаковки са били рециклирани в Малта, Франция, Дания, Унгария, Ирландия, Румъния, Полша и Австрия.
Видео: iStock