Трима български евродепутати са в топ 100 на най-влиятелните личности в Европейския парламент според класацията на изследователската платформа EUmatrix. Емил Радев (ГЕРБ; Европейска народна партия) и Сергей Станишев (БСП; Социалисти и демократи) са поставени съответно на 73-о и 74-о място, а Петър Витанов (БСП; Социалисти и демократи) заема 86-о място.
Проучването измерва влиянието чрез комбинация от няколко критерия. Те са събрани в следните категории:
- официални и неофициални лидерски позиции
- законодателна работа
- политическа мрежа
- членство в комисии
- поведение при гласуване.
Най-добрият резултат и за тримата българи е по критерия "лидерство".
Авторите на доклада подчертават, че той не е нормативна оценка, т.е. няма за цел да покаже кои членове на Европарламента са "по-добри" от другите, а по-скоро кои са се оказали (поради комбинация от лични и обстоятелствени фактори) на позиции, от които са могли да оказват влияние върху политиката на ЕС.
Кой има най-силно влияние?
Топ 10 на най-влиятелните евродепутати са:
- Роберта Мецола (ЕНП; Малта), тя е председател на Европейския парламент,
- Манфред Вебер (ЕНП; Германия),
- Хейди Хаутала (Зелени/Европейски свободен алианс; Финландия),
- Ираче Гарсия Перес (Социалисти и демократи; Испания),
- Йохан Ван Овертвелт (Европейски консерватори и реформисти; Белгия),
- Хуан Фернандо Лопес Агилар (Социалисти и демократи; Испания),
- Бернд Ланге (Социалисти и демократи; Германия),
- Стефан Сежурне ("Обнови Европа"; Франция),
- Бас Ейкхаут (Зелени/Европейски свободен алианс; Нидерландия),
- Отмар Карас (ЕНП; Австрия).
Германската делегация е най-влиятелната като цяло и също така e една от най-добре представящите се пропорционално на своя размер. Обратно, французите и италианците се представят по-слабо, независимо от размера на техните делегации.
Сред малките страни малтийците, люксембургците и финландците в най-голяма степен надскачат възможностите си. Словаците, кипърците и словенците са националните групи с най-слаби резултати.
Членовете на групата на социалистите и демократите се представят по-добре от очакваното в най-голяма степен, що се отнася до средното влияние. Но депутатите на Европейската народна партия изглежда печелят позиции през последната година и остават най-влиятелните, взети като цяло.
Представителите на либералната "Обнови Европа" са по-силни от очакваното, когато става въпрос за получаване на лидерски позиции, важно законодателство или просто спечелване на гласове. Евродепутатите от ЕНП и социалисти и демократи имат по-силни мрежи.
Оценките за здравните, цифровите, енергийните и селскостопанските политики показват смесени тенденции.
Например, депутатите от Северозападна Европа имат средно по-голямо влияние върху енергийните и селскостопанските теми. Тези от Централна и Източна Европа остават по-влиятелни от средното в цифровата и, в по-малка степен, в здравната политика.
Що се отнася до политическите групи, ЕНП печели позиции в области, в които преди изпитваше затруднения, като здравеопазване и селско стопанство, докато лявоцентристките сили подобряват представянето си по цифровите теми.
Кои национални групи надминават очакванията?
Като цяло германската и френската са двете най-влиятелни делегации в Европейския парламент. Германците обаче упражняват много по-голямо влияние, тъй като френската делегация е значително по-фрагментирана (около една трета от нея принадлежи към маргинални групи).
Що се отнася до пропорционалното влияние, някои по-малки делегации в най-голяма степен обичайно надскачат възможностите си. Малката малтийска делегация очевидно надхвърля тежестта си поради избирането на малтийския евродепутат Роберта Мецола за председател на Европейския парламент по-рано тази година. Следват ги люксембургците (които имат средно най-добро представяне при гласуване) и финландците (които са силни както по отношение на своята мрежа, така и по отношение на законодателната си дейност).
Три малки национални делегации се представят по-зле от очакваното: Словакия, Кипър и Словения. Те са получили пропорционално по-малко лидерски позиции в Европейския парламент в сравнение с други национални групи, а словаците освен това имат ниски резултати ще се отнася до политическите им мрежи (по-специално, само един от техните евродепутати има пряка връзка със словашкото национално правителство).
Германците
Що се отнася до най-големите делегации, германците средно се представят по-добре от италианците, французите и испанците. Основният фактор е силното германско представителство на ръководни позиции. То се дължи на факта, че те са най-голямата делегация както в ЕНП, така и в групата на Зелените/ЕСА. Но и една от най-големите в Социалисти и демократи и левицата.
Влиянието на германската социалдемократическа делегация се засилва от повишения им статут у дома след спечелването на изборите. Все пак те получиха и канцлерския пост след почти 20 години. Тя може да стане още по-влиятелна, тъй като Италианската социалдемократическа партия скоро ще бъде в опозиция в страната си.
Испанците
Испанците също са в трудна позиция, защото са изправени пред тежка изборна битка през следващата година.
Въпреки загубата на изборите, германският консервативен блок ХДС/ХСС в момента държи председателството на ЕНП чрез бавареца Манфред Вебер.
Италианците и французите
Италианците и французите се представят по-слабо. Много от тях принадлежат към групата "Идентичност и демокрация", която е изключена от разпределението на лидерските позиции в Европейския парламент. Освен това повечето френски евродепутати са от партии, които в момента са в опозиция в Париж. Това намалява общата им политическа тежест в Европарламента.
Французите обаче спечелиха позиции през изминалата година. Те успяха да получат ръководството на групата на "Обнови Европа" (нещо, което не можаха да постигнат през 2019 г.).
Нов парламент, изцепки в “Игри на волята” и ТОП на Жоро Игнатов в новия епизод на “Господари на Уеба” (ЦЯЛ ЕПИЗОД)
Въпреки загубата на председателството на Европейския парламент, италианците успяха да компенсират, като постигнаха други лидерски позиции и ключови закони. Много опитни италиански евродепутати обаче са на път да напуснат след националните избори. Това вероятно ще намали общото им влияние за последната част от мандата.
Румънците, поляците и унгарците
И накрая, някои делегации също губят позиции, най-вече румънците. Влиянието им в "Обнови Европа" намаля след смяната на Дачиан Чолош като лидер на групата и вътрешните разделения в партията.
Влиянието на полските евродепутати остава в застой поради концентрацията им в една група, Европейски консерватори и реформисти, която играе по-незначителна роля в някои области.
Унгарците се представят най-зле, пропорционално, що се отнася до законодателната дейност. Най-голямата им партия в момента е без политическа група и като такава не може да насочва законодателството в Европарламента
Здраве
Голямата германска делегация като цяло е най-влиятелната в Европейския парламент при оформянето на здравната политика. Сред другите румънските евродепутати са тези, които надхвърлят възможностите си най-много, когато става въпрос за влияние върху здравното законодателство. Румънците са най-активни (пропорционално на числеността на националната си делегация) по отношение на законодателната дейност в областта на здравеопазването, следвани от словенците.
Тези национални групи изглежда печелят все повече позиции в сравнение с евродепутатите от Западна Европа, които преди бяха смятани за по-влиятелни. И все пак, когато става въпрос за лидерски позиции в здравеопазването, финландците са пропорционално най-добре позиционирани да използват ролята си в институцията, за да влияят на законодателството
Енергетика
Тежестта на най-големите страни Германия, Франция и Италия се усеща в енергийната политика. Те оказват значително влияние заради големия си брой евродепутати.
И все пак по-малките държави от Северозападна Европа обикновено упражняват по-голямо влияние, отколкото би се очаквало според техния размер.
Ирландските и датските евродепутати са пропорционално най-активни в енергийното законодателство и са на трето и съответно второ място по пропорционално влияние върху енергетиката. Като цяло финландците превъзхождат всички останали национални групи по тази тема.
Възможно е други национални групи да станат по-активни, тъй като дебатът все повече се поляризира. Например, чехите са в добра позиция да влияят на енергийната политика заради ръководните им позиции в Европейския парламент. Това важи и за румънците, макар и в по-малка степен.
Селско стопанство
Двама германци (от много различни партии - ЕНП и Зелените) оглавяват класацията на най-влиятелните евродепутати в областта на селското стопанство. Трябва да се отбележи, че те имат различни възгледи и прокарват политиката в много различни посоки, следователно може да се каже, че техните действия се балансират взаимно.
Няколко други делегации обичайно се представят по-добре от очакваното, когато става въпрос за пропорционално влияние. Например люксембургците, финландците, ирландците, австрийците и белгийците.
Обратно, евродепутатите от Централна и Източна Европа (които имат различна ориентация към селскостопанските теми в светлината на настоящата криза) се мъчат да получат важни законодателни роли по тази област.
Цифрова политика
Като най-голямата делегация в Европарламента, германците имат значително влияние върху цифровата политика, както се вижда от факта, че първите трима най-влиятелни евродепутати в областта на цифровите технологии са от тази страна. Германия е в челните редици на натиска за европейски технологичен суверенитет и контролирането на ключови канали за влияние в ЕП е от първостепенно значение за тази задача.
От друга страна, когато се разглежда пропорционалното влияние на различните национални групи, естонците, без изненада, се представят най-добре. Те са следвани от малтийците, българите, чехите и словаците, което потвърждава предишни изследвания за по-високото ниво на ангажираност на делегациите от Централна и Източна Европа по отношение на цифровите технологии в сравнение с други области.
Тенденцията за увеличаване на влиянието на Централна и Източна Европа изглежда се засилва през последната година.
Методология
При изготвянето на класацията са взети предвид няколко критерия:
Лидерство: Назначенията на важни позиции в Европейския парламент или в рамките на политическите групи дават на депутатите правомощия да влияят върху широк набор от политики. За разлика от докладчиците, политическите лидери нямат съществено влияние върху конкретно досие ("концентрирано влияние"). Най-силните лидери обаче могат на практика да влияят върху всякакви досиета чрез участието си в най-важните органи за вземане на решения. Това се нарича "дифузно влияние".
Законодателни дейности: Най-прекият начин за влияние върху законодателството е, ако евродепутатът е докладчик, докладчик в сянка или докладчик на становище по досиетата, гласувани в Европейския парламент. Ясно е, че определени досиета ще имат по-голяма тежест от други.
Представяне: Евродепутатите, които никога не се появяват, трудно могат да бъдат определени като влиятелни. Лесен начин да се повлияе на политиката в Брюксел е като се участва в сесиите за гласуване. Самото участие обаче не е достатъчно: евродепутатите, чиито възгледи са твърде далеч от тези на техните колеги, може да се окажат на губещата страна през повечето време.
Мрежа: Колкото повече време евродепутатите прекарват в Брюксел, толкова по-силна е тяхната мрежа в ЕС, особено ако искат да бъдат избирани на важни позиции. Старшинството е важен компонент от оценката, тъй като е по-опитните членове на ЕП е вероятно да имат по-задълбочени познания за процесите и заинтересованите страни в ЕС. Вътрешните връзки също са взети под внимание: евродепутатите, чиито партии са в правителство, вероятно ще получават преференциален достъп до информация от своите министерства, което им осигурява предимство в междуинституционалните отношения.