Милиардер разказа какво е да изгубиш $70 милиарда за ден. През 90-те години на миналия век Масайоши Сан е бил главен изпълнителен директор на SoftBank, холдингова компания, която инвестира сериозно в технологичното пространство.
Той се е справял толкова добре по това време, че е трупал лична печалба от над 10 милиарда на седмица. Така е станал по-богат от Бил Гейтс за известно време.
Но точно когато това се е случило, балонът, на който е разчитала компанията, се е спукал. И така тя загубила капитала си по-бързо, отколкото човек може да произнесе думата "Майкрософт", пише LadBible.
Ето кой е новият най-млад милиардер в света (видео)
За тези, които не знаят, dot-com балонът беше балон на фондовия пазар в края на 90-те години. Toй беше причинен от експоненциален растеж на фона на нарастващото използване на интернет.
Всичко започва да се срива през 2000 г., причинен от редица фактори.
Сред тях: терористичните атаки от 11 септември и страхът около Y2K, който доведе до обявяването на фалит на редица технологични компании.
Това има опустошителни последици за Softbank. Сан призна, че е бил толкова богат, колкото Гейтс само за три дни.
Славата му всъщност е била толкова краткотрайна, че той дори не успял да се похвали на никого, преди акциите на компанията да започнат да се сриват.
Личната нетна печалба на Сина впоследствие спада с внушителните 70 милиарда долара. Това е най-голямата финансова загуба на физическо лице в историята.
Бизнесменът разказа за преживяването в епизод на Шоуто на Дейвид Рубенщайн, като каза, че преди катастрофата: „Личното ми нетно богатство нарастваше с 10 милиарда долара на седмица.“
„Тогава станах по-богат от Бил Гейтс“, добави той. „Преди да говоря с някой друг, нашите акции започнаха да се сриват.
„Така че шест месеца след това цената на акциите ни падна с 99 процента.“
Като се има предвид, че Сан все още е милиардер днес, може да се каже, че е успял да преживее тези времена.
„Почти фалирахме и някак си оцелях“, обясни той.
След случилото се Сан отново инвестира, но в по-малко рискови компании. Сред тях и японския телефонен гигант Vodaphone.