"Демократична България" предложи закон за по-сигурно машинно гласуване. БСП и "Възраждане" също са внесли свои законопроекти. И трите засягат машинното гласуване.
Предложението на ДБ включва няколко съществени изменения. На първо място, да се създаде специализирано звено в Централната избирателна комисия (ЦИК), което да я подпомага при провеждането на машинния вот и да участва в бъдещото внедряване на гласуване по интернет. А след това следва да се регламентира, че изборната администрация е предоставила достъп до изходния код и документацията на системата за машинно гласуване. Включително и на всички други видове софтуер, използвани в изборния процес. Достъп ще имат представители на парламентарните групи, без ограничение на база образование.
Искаме си хАртийките и белязките, бе! (Коментарът на “Господарите”)
Третото важно изменение е ЦИК да изготвя и публикува план за провеждането на избори с машинно гласуване. В него трябва да се описват действията и мерките за сигурността на изборната технология.
Урок по машинно гласуване с Мустафа Карадайъ (видео)
Докато законопроектът на "Възраждане" предвижда съставът на ЦИК да се променя спрямо актуалния състав на Народното събрание. Така няма да участват представители на партии, които вече не са в парламента. Както и да се регламентира видеонаблюдението в изборните помещения. Предвижда се и задължително да се броят хартиените разписки от машините. В момента това се прави след решение на ЦИК и не е задължително по никакъв начин.
Повторното въвеждане на смесено гласуване ще доведе до повече грешки, смятат изборни комисии
БСП не изненада никой, като отново поиска връщането на хартиените бюлетини. Партията иска избирателите сами да решават как ще гласуват.
Предложението на БСП е най-вероятно от трите да бъде прието. То се подкрепя и от ГЕРБ-СДС и ДПС.